
FOTO - ARCHÍV
Futbalová Barcelona urobila pred dvoma rokmi dobrý obchod. Pravda, katalánsky veľkoklub na zlý nie je ani zvyknutý. Za 26,5 milióna dolárov angažovala subtílneho (168 centimetrov, 60 kilogramov) argentínskeho útočníka Javiera Pedra Saviolu. Materský klub River Plate požadoval dvojnásobok, ale uspokojil sa aj s ponúkanou sumou, len aby narýchlo zaplátal vtedajšie dlhy vo výške päťdesiatich miliónov dolárov. Saviola podpísal na Nou Campe päťročný kontrakt.
Rodák z Buenos Aires (11. decembra 1981) presviedčal o svojom veľkom talente už v žiackych tímoch Ateneo Colegiales a Fomento Parque Chas. V jedenástich rokoch po ňom siahol známy argentínsky klub River Plate a už ho nepustil z rúk. V prípravkách napriek svojej postave rýchlo napredoval. Na obrancu či stredopoliara nemal parametre, od začiatku sa hrnul skôr do útoku. Jeho snom bolo strieľať góly, technickými kľučkami a parádičkami zvŕtať súperových obrancov.
Maradona: U nás je najlepší
Tréner A-mužstva Ramon Diaz mu dal príležitosť v sedemnástich rokoch a s jeho službami nemohol byť nespokojný. Ak Maradonu prezývali Pibe (chlapec), Saviolovi sa ušla zdrobnelina El Pibito. „Tento holobriadok je u nás najlepším futbalistom,“ vyhlásil o ňom nedávno práve Armando Diego Maradona, ktorý obliekal ligový dres konkurenčného mužstva Boca Juniors. Vedel, čo hovorí. Aj Saviola má pri menšej postave nižšie ťažisko hry a väčšie predpoklady pre lepšie vedenie lopty a manévrovanie s ňou, čo pri juhoamerickej povestnej technickej vyspelosti naháňa súperovým zadákom strach.
Je dostatočne rýchly, má bleskovú myšlienku, prehľad v hre a smrtiace zakončenie. Dokáže sa uvoľniť na pol metri. Hra jeden proti jednému mu nerobí žiaden problém. Má skvelý ťah na bránku a v pokutovom území býva neudržateľný. Register jeho technických kúskov je v necelých dvadsiatich dvoch rokoch poriadne široký.
Jedenásť gólov na MS dvadsaťročných
Na prahu dospelosti ho zvolili za najlepšieho hráča Južnej Ameriky. V sezóne 2000/01 nastrieľal v argentínskej lige tridsaťjeden gólov. Za tri roky, ktoré stihol v domácej najvyššej súťaži, sa v 122 zápasoch strelecky presadil 58-krát. Úlohu nebezpečného koncového hráča potvrdil predovšetkým na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov, ktoré sa pred dvoma rokmi konali práve v Argentíne. Titul získala usporiadateľská krajina najmä vďaka Saviolovi. V siedmich zápasoch šampionátu nastrieľal jedenásť gólov, čím o gól prekonal strelecký rekord brazílskeho mladíka Adailtona zo záverečného turnaja ‘97 v Malajzii.
Javier Pedro dosiahol na podujatí tri hetriky. Vyhlásili ho, pochopiteľne, za najlepšieho strelca i hráča majstrovstiev a získal Zlatú kopačku i Zlatú loptu. Šéftréner River Plate Ramon Diaz, pod ktorého rukami prešli minulé i súčasné argentínske reprezentačné hviezdy Maradona, Batistuta aCrespo, povedal, že Saviola má na trávniku neuveriteľné zrýchlenie a predvídanie a onedlho svojich predchodcov bez väčších problémov predstihne.
Štvrťfinále Ligy majstrov je na dosah
V Barcelone si vyslúžil prezývku El Conejo - zajačik. Nielen pre subtílnu postavu. Španieli mu ju dali pre jeho mierne vycerené zuby a veľké oči. Na vlaňajších majstrovstvách sveta v Japonsku a Kórejskej republike si nezahral. Reprezentačný tréner Marcelo Bielsa ho do mužstva nenominoval. V útoku sa spoľahol na päticu Batistuta, Crespo, Ortega, Claudio Lopez, Caniggia, ale Aregentína aj s nimi na ázijskom šampionáte vyhorela, keď nepostúpila zo základnej skupiny.
V Barcelone sa rýchlo prispôsobil európskemu štýlu hry. Zo začiatku síce nenastupoval pravidelne v základnej jedenástke katalánskeho veľkoklubu, ale postupne sa do nej presadzoval a dnes si už fanúšikovia na Nou Campe nevedia mužstvo bez neho predstaviť. Jeho góly pomohli Barcelone k vyrovnaniu rekordu AC Miláno v počte jedenástich zápasov bez prehry v Lige majstrov. Hoci sa Saviolovi a spol. v španielskej Primera Division nedarí podľa predstáv, v najcennejšom európskom pohári si počína suverénne. Mužstvo nového srbského trénera Radomira Antiča je jednou nohou vo štvrťfinále. Javier Pedro Saviola má na tom veľkú zásluhu.