RÍM, JERUZALEM – Palestínsku požiadavku, aby do Izraela išli medzinárodní pozorovatelia, včera podporili ministri zahraničných vecí skupiny siedmich najvyspelejších krajín a Ruska (G8) na schôdzke v Ríme. V prijatej deklarácii sa opatrnou formuláciou postavili za myšlienku „monitorovania situácie treťou stranou“.
Tento návrh doteraz Spojené štáty, ktoré sú členom G8, označovali za predčasný. Včera ho prvý raz explicitne podporili.
Účasť neutrálnej strany v izraelsko-palestínskom konflikte už dlho žiadajú Palestínčania a arabské štáty. Podporuje ju aj EÚ a OSN. Izrael sa však akejkoľvek „internacionalizácii“ konfliktu bráni. Na stanovisko G8 reagoval okamžite odmietavo. Židovský štát tradične uznáva účasť jediného sprostredkovateľa v konflikte – Spojených štátov.
Tie boli v otázke pozorovateľov doteraz veľmi opatrné. V marci ešte rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN na túto tému vetovali. Počas nedávnej návštevy na Blízkom východe minister zahraničných vecí Colin Powell túto možnosť na stretnutí s palestínskym vodcom Jásirom Arafatom pripustil. Včera Powell deklaráciu G8 podpísal.
Podľa BBC je stanovisko G8 jasným signálom zvýšeného tlaku na Izrael. Tento týždeň sa totiž konflikt na Blízkom východe dostal do novej, nebezpečnej, roviny. V utorok a stredu vyslal Izrael nové posily na západný breh Jordánu. Chce tak zabrániť palestínskym útokom. Vláda tiež potvrdila plán okamžitého zásahu proti palestínskym teroristom. Arafat tieto opatrenia označil za nový pokus o vyhrotenie napätej situácie.
Podľa G8 úloha medzinárodných pozorovateľov môže byť účelná pri realizácii tzv. Mitchellovho plánu, ktorý je odrazovým mostíkom na ďalšie vyjednávania. Ministri štátov G8 vyzvali Izrael a Palestínčanov, aby začali tento plán plniť. Predpokladá sériu vzájomných opatrení na obnovenie dôvery.
Izrael však predtým požaduje isté obdobie pokoja. USA s touto požiadavkou Izraela súhlasili a Mitchellov plán oddialili násilnosti posledných dní.
Od návštevy Powella v regióne nevznikla žiadna medzinárodná iniciatíva na Blízkom východe, ktorá by mohla strany dotlačiť k rokovaciemu stolu. Prímerie, s ktorým obe strany súhlasili, odvtedy prakticky stratilo zmysel. (kl, reuters)