
Rodiny obetí palestínskeho teroru si myslia, že problém je vo výchove palestínskych detí. FOTO- ČTK/AP
či sa ňou bude zaoberať.
Žaloba má 50 strán a obsahuje opisy samovražedných atentátov, výbuchov dopravných prostriedkov a streleckých útokov. Sú v nej tiež záznamy prejavov duchovných vodcov v mešitách, ktoré vyzývajú k zabíjaniu Židov, palestínske školské učebnice aj prejavy Arafata.
Právnici žalujúcej strany obviňujú Arafata, že ako šéf palestínskej samosprávy je zodpovedný za zločiny páchané na Izraelčanoch. Tvrdia, že napriek tomu, že mal na to prostriedky aj moc, útoky nezastavil, naopak podporoval ich, a to aj finančne.
Arafat môže byť podľa ich názoru súdený, pretože nemá imunitu, keďže palestínsky štát nikto neuznal.
Súčasná žaloba je jednou zo série žalôb, ktoré v posledných týždňoch posielajú na európske inštitúcie občania židovského štátu. Zo smrti či zmrzačenia svojich blízkych však neobviňujú len Arafata, ale aj Európsku úniu. Tá podľa nich podporuje finančnými dotáciami šírenie nenávisti voči Židom na palestínskych územiach.
Pred niekoľkými týždňami rodina francúzskej Židovky Marianne Zaouiovej podala žalobu na európskom súde v Luxemburgu. Žaluje Európsku komisiu za to, že podporuje palestínsky terorizmus. Zaouiová zomrela pri útoku Hamasu na hotel v Netaniji v apríli minulého roka. Pri jednom z najväčších samovražedných atentátov v izraelských dejinách zahynulo 30 ľudí a viac ako stovka bola zranená.
Zaouiovej rodina je presvedčená, že samovražedného atentátnika inšpirovala konkrétna palestínska školská učebnica. Učebnice pre palestínske školy sú financované z európskych peňazí. Komisia však takéto obvinenia odmieta a tvrdí, že hoci palestínske učebnice nie sú ideálne, k nenávisti voči Židom nevyzývajú a sú hodnotným príspevkom k vzdelávaniu mladých Palestínčanov.
Školské pomôcky v palestínskych školách sú predmetom diskusií už dlho. Knihy obsahujú príbehy samovražedných atentátnikov, ktorí sú opisovaní ako martýri a hrdinovia.
Skupina 170 europoslancov už iniciovala vyšetrovanie narábania s peniazmi, ktoré Brusel posiela na palestínske územia. Ide o 10 miliónov eur mesačne.
Hoci podozrenia zo zneužívania eurofondov palestínskou samosprávou existujú minimálne od apríla minulého roka, s ich vyšetrovaním sa začalo až teraz. Pozorovatelia tvrdia, že je to pre odpor komisára pre zahraničné vzťahy Chrisa Pattena, ktorý sa obáva, že vyšetrovanie by ukázalo na celkové netransparentné narábanie s európskymi peniazmi.
JANA MIKUŠOVÁ