
Špidla (v strede) a jeho koaliční partneri si otestujú sily. FOTO - ČTK
PRAHA - V Česku sa strany vládnej koalície rozhodli po svojom fiasku pri prezidentskej voľbe požiadať Poslaneckú snemovňu o vyslovenie dôvery. Spôsob, akým bol v piatok zvolený prezident Václav Klaus (ODS), ich presvedčil, že si musia preveriť svoju silu. Je totiž zrejmé, že za koaličného kandidáta nominovaného vládnymi stranami nehlasovali všetci poslanci koalície.
Politológovia považujú žiadosť kabinetu o vyslovenie dôvery za dobrú, ale riskantnú. Vládu podľa nich čaká buď skorý koniec, alebo sa jej podarí vrátiť úder, ktorý jej výsledok prezidentskej voľby zasadil.
Kým väčšina predstaviteľov koalície dúfa, že kabinet zostane, opozícia dala najavo, že rovnako ako po minuloročnom vzniku tímu Vladimíra Špidlu dôveru vláde nedá. Vo vláde sú sociálni demokrati, ľudovci a Únia slobody-DEU.
Snemovňa má o dôvere kabinetu hlasovať najneskôr do 14 dní. Či sa kabinetu po ôsmich mesiacoch fungovania podarí znovu získať aspoň tesnú väčšinu 101 hlasov, ktorú v snemovni má, bude jasnejšie dnes. O situácii budú rokovať poslanecké kluby. V dvestočlennej snemovni nemá vláda isté hlasy všetkých poslancov ČSSD. Práve rozkol v najväčšej vládnej strane viedol k víťazstvu Klausa v prezidentskej voľbe. Pokiaľ sa Špidlovmu kabinetu dôveru získať nepodarí, musí podľa ústavy podať demisiu. Špidla povedal, že až po hlasovaní bude jasné, ako by sa potom postupovalo.
„Hypoteticky sme pripravení na všetky možnosti,“ uviedol. Predčasné voľby by podľa vicepremiéra Cyrila Svobodu (KDU-ČSL) v situácii blížiaceho sa členstva v EÚ republike neprospeli. Svoboda si myslí, že najhoršie „je žiť v klame a neistote“, a hlasovanie má preto byť čo najskôr. Predstavitelia vlády budú o termíne hlasovania v utorok rokovať s organizačným výborom snemovne. Komunisti, ktorí svojimi hlasmi v piatok Klausovi na Hrad zrejme tiež pomohli, by podľa svojho predsedu Miroslava Grebeníčka boli za odloženie hlasovania na budúci týždeň.
V histórii Českej republiky poslanci na žiadosť vlády hlasovali o dôvere kabinetu zatiaľ len raz. Stalo sa tak v júni 1997, keď vtedajší premiér Václav Klaus spojil hlasovanie o dôvere s podporou svojej menovej a hospodárskej politiky, známej pod termínom balíčky úsporných opatrení. (čtk)
AKO BUDÚ HLASOVAŤ
Šéf ODS Mirek Topolánek: „Je na koalícii, aby vládnu krízu vyriešila. My sme signalizovali, že nebudeme destabilizovať túto vládu, a myslím si, že to dodržíme. Nikto z nás si neželá predčasné voľby. Všetko bude závisieť predovšetkým od hlasovania koaličných strán. Majú 101 hlasov, nech sa snažia.“
Predseda komunistov Miroslav Grebeníček: „Tejto vláde som dôveru nedal, rovnako ako ostatní komunisti. Nemám prečo tento postoj meniť.“
Šéf poslaneckého klubu US-DEU Karel Kühnl: „Moju dôveru vláda má, myslím, že i ostatných poslancov. Pre nás to problém nebude.“
Podpredseda KDU-ČSL Jan Kasal: „Beriem to ako snahu pozrieť sa pravde do očí.“ (čtk)