Vyplýva to zo štúdie, ktorú včera v Londýne zverejnila poradenská spoločnosť Mercer Human Resource Consulting. Spoločnosť hodnotila 215 miest na základe 39 kritérií, ktoré zahŕňali politické, spoločenské a hospodárske faktory.
Vyplývajúc zo štúdie je na treťom mieste v poradí podľa kvality života Ženeva, na štvrtom austrálske Sydney a o piate miesto sa delia nemecké mestá Frankfurt nad Mohanom a Mníchov, novozélandský Aucklad, dánska Kodaň a hlavné mesto Švajčiarska Bern.
V porovnaní so západnou Európou dopadla väčšina miest, ktoré sa často ešte spamätávajú z komunistickej vlády, pri hodnotení kvality života horšie. Hlavne pre vysokú zločinnosť a nízku úroveň presadzovania zákonnosti.
Relatívne najlepšie dopadli Bratislava a slovinská metropola Ľubľana, ktoré obe skončili na 56. mieste. Praha obsadila 79. priečku. Najhoršie z východoeurópskych miest dopadla Moskva, ktorá skončila na 184. mieste. Nebolo to vraj spôsobené len vysokou zločinnosťou, ale tiež ekonomickou nestabilitou.
Najhoršie sa v celosvetovom meradle umiestnili predovšetkým africké mestá, ktoré obsadili 17 z dvadsiatich posledných miest. Katastrofálne dopadol i Bagdad, ktorý obsadil 213. miesto. (čtk)