BRATISLAVA – Neplatenie sociálnych odvodov môže v budúcnosti znížiť dôchodky.
Na Slovensku je dnes okolo 130-tisíc podnikateľov a firiem, ktorí neplatia odvody za seba alebo za svojich zamestnancov. Nie sú to pritom iba skrachované firmy, ale aj štátne železnice, nemocnice či malí podnikatelia.
Podľa súčasného zákona oklamaní zamestnanci nestratia v starobe nárok na penzie a zodpovednosť preberá štát. Ten im vypláca dôchodky z peňazí ostatných prispievateľov do systému.
Budúcoročná penzijná reforma však štát tejto povinnosti zbaví. Výsledok môže byť aj ten, že zamestnanci, ktorých oklamala vlastná firma, môžu v starobe prísť o časť penzie.
Tvorcovia dôchodkovej reformy veria, že ak zamestnávateľ nebude za svojich ľudí platiť poistné, do hry vstúpia súkromní správcovia penzijných fondov, ktorým vzniknú nedoplatky. Ak však správcovská spoločnosť nedoplatok nevymôže, oklamaní zamestnanci budú odkázaní na nižšie, štátom garantované dôchodky.
V prípade, že firma alebo podnikateľ nezaplatí odvody za zamestnancov alebo za seba, pácha trestný čin už dnes. Napriek tomu sa dlhy na odvodoch šplhajú k 17 miliardám. Na pokutách je to dokonca niekoľkonásobne viac. Motivácia platiť odvody často chýba hlavne u malých živnostníkov.