LUČENEC, BRATISLAVA – V nemocnici v Lučenci zomrel včera 25-ročný muž, pravdepodobne na následky chrípky.
Mladého muža hospitalizovali na internom oddelení krátko po polnoci zo soboty na nedeľu. Krátko nato sa jeho stav prudko zhoršil a previezli ho na anesteziologicko-resuscitačné oddelenie, kde včera nad ránom skonal.
Podľa primára Štefana Chudého mal pacient pravostranný zápal pľúc, pred niekoľkými dňami však ochorel na chrípku. Práve jej dôsledky mohli byť príčinou smrti. Hypotézu musí potvrdiť pitva.
Na chrípku každú zimu ochorejú desaťtisíce ľudí, osudnou sa však stane len pre niekoľkých. „Obávané je najmä náhle a dramatické zhoršenie už existujúceho ochorenia,“ hovorí Zuzana Krištúfková z Národného referenčného centra pre chrípku. Vtedy zlyhávajú pľúca, obličky a srdce.
Počet chorých na chrípku v týchto dňoch presahuje 10-ročný priemer, ale to ešte neznamená, že ide o najväčšiu epidémiu za toto obdobie. Najhoršie to bolo v roku 1995, hovoria epidemiológovia. Dodávajú však, že dnešná vlna chrípky sa ešte nekončí.
Trpí na ňu celá Európa, v Česku, Taliansku a Francúzsku je to ešte horšie ako u nás. (mar, tasr)