Londýn 3. marca (TASR) - Britský premiér Tony Blair tvrdí, že by nikdy nešiel do vojny s Irakom, ak by to pokladal za morálne chybné. Blair tak reagoval v nedeľníku Independent on Sunday na list čitateľa, ktorý v súvislosti s Irakom spochybňoval Blairovo kresťanské cítenie.
Premiér podľa vlastných slov dúfa, že konfliktu v Iraku možno ešte stále predísť, ale dodal, že svet nesmie dovoliť Saddámovi Husajnovi, aby pokračoval vo svojom "vyzývavom" odpore.
Tony Blair musel svoju irackú politiku vysvetľovať už na schôdzke s pápežom Jánom Pavlom II. a s duchovným vodcom anglikánskej cirkvi, arcibiskupom z Canterbury, ale ani jedného cirkevného predstaviteľa zatiaľ nepresvedčil o morálnom opodstatnení vojny s Irakom.
A nielen cirkevní hodnostári, ale ani britská verejnosť, ba dokonca poslanci britskej vládnej strany nesúhlasia s vojnou. Minulý týždeň proti vládnej stratégii hlasovalo 122 poslancov Blairovej Labouristickej strany. Celkom proti vojne hlasovalo 199 poslancov.
A ak sa Británia pridá k Američanom a zaútočia na Irak bez súhlasu OSN proti premiérovej politike údajne "povstane" ešte viac poslancov, tvrdí Chris Smith, bývalý minister kultúry v prvej Blairovej vláde.
USA a Británia však dúfajú, že Bezpečnostná rada OSN odsúhlasí ich návrh druhej rezolúcie, ktorá im umožní odzbrojiť Irak použitím sily. No niektorí členovia BR OSN, vrátane Francúzska, sú za predĺženie misie zbrojných inšpektorov.
Francúzsky minister zahraničných vecí Dominique de Villepin v nedeľu v rozhovore pre BBC uviedol, že Paríž je proti druhej rezolúcii, nepovedal však, že využije právo veta .