TALLINN - Obyvatelia Estónska včera štvrtýkrát od rozpadu Sovietskeho zväzu volili svoj parlament. Predbežné odhady hovorili o pomerne vysokej volebnej účasti. Okolo obeda odvolilo až 30 percent oprávnených voličov, čo je o sedem percent viac ako pred štyrmi rokmi. Celkovo sa tento rok očakáva asi 67-percentná účasť.
Prieskumy pokladali za hlavného favorita volieb ľavicovú Stranu stredu, ktorá sa zamerala na otázku daní a reformu sociálneho systému. Strana vedená tallinnským starostom Edgarom Savisaarom by mohla dosiahnuť až 25-percentnú úspešnosť. Momentálne sa o vládu delí s pravicovo-liberálnou Reformnou stranou, ktorá by však mala získať len desať percent.
Hlavným konkurentom oboch strán mala byť novovzniknutá strana Res Publica s odhadovanými 20 percentami. Predpokladalo sa, že päťpercentný prah na vkročenie do parlamentu prekročí asi šesť až sedem strán.
Vzhľadom na značne odlišné názory na hlavné témy predvolebnej kampane sa strany vyvarovali otvorenému naznačeniu budúcich koalícií, preto sú otvorené rôzne možnosti. Estónsko sa po osamostatnení vydalo na radikálnu cestu budovania trhovej spoločnosti, no stále má problémy s budovaním funkčnejšej sociálnej siete. Uplynulé desaťročie tak síce prinieslo svoje ovocie, ale časť voličov napriek tomu zostala nespokojná. Hlasy týchto nespokojencov vo včerajších voľbách mal pozbierať zväčša Edgar Savisaar a jeho Strana stredu.
Tá sa stavia do pozície strany bojujúcej za práva širokých vrstiev, ktoré v dôsledku hospodárskej reformy musia občas bojovať o prežitie.
Savisaarov populistický program a jeho neochota jasne sa vyjadriť k otázke, či je, alebo nie je za vstup Estónska do EÚ, z neho nerobia najperspektívnejšieho koaličného partnera. Z toho dôvodu sa viacero pozorovateľov domnieva, že pravicové strany sa pokúsia vytvoriť koalíciu bez neho, a to aj napriek dosť značným nezhodám medzi niektorými ich vodcami. (tasr)