menšinový kabinet.
Kríza vypukla vo štvrtok, keď parlament hlasoval o zavedení diaľničných známok. Z ich predaja mala byť financovaná výstavba diaľnic, ktorých v Poľsku nie je veľa. Veľkým zástancom tohto zákona je podpredseda vlády Marek Pol z Únie práce blízkej SDL.
Ľudovci sa však pripojili k opozícii a hlasovali proti návrhu. Hlavným dôvodom ich rozhodnutia bol nesúhlas SDL, aby na tom istom zasadnutí parlament rozhodol o zákone o biopalivách, ktorý je zase záujmom poslancov ľudovej strany. Podľa návrhu zákona majú pohonné hmoty predávané v Poľsku obsahovať aspoň 4,5 percenta biokomponentov. Zákon, ktorý podobne ako diaľničné známky spôsobuje v Poľsku veľké kontroverzie, vetoval prezident Aleksander Kwaśniewski. Parlament mal rozhodnúť o prijatí alebo odmietnutí prezidentského veta.
Rozhovory premiéra Millera s predsedom ľudovcov Jaroslawom Kalinowským neprinesli úspech. „Nemôžeme vládnuť s nepredvídateľným partnerom,“ vysvetľoval Miller ukončenie koaličnej spolupráce. „Vláda sa zrútila, keď sa partneri pohádali o dva zlé zákony,“ krátko komentoval situáciu Bronisław Komorowski, jeden z lídrov opozičnej Občianskej platformy.
Prezident dnes odvolá ľudoveckých ministrov a vymenuje nových členov vlády. Ich mená nie sú zatiaľ známe.
Do väčšiny v Sejme chýba menšinovej Millerovej vláde 19 hlasov. Kabinet bude asi hľadať podporu u jednotlivých poslancov, a nie celých zoskupení a strán. Podporu vlády nevylučujú Sebaobrana Andrzeja Leppera, ktorá má 40 poslancov a Ľudová a demokratická strana Romana Jagielińského, bývalého podpredsedu vlády a PSL. Pri schvaľovaní zákonov spojených s integráciou Poľska do EÚ menšinový kabinet môže rátať s proeurópsky orientovanou pravicovou a liberálnou opozíciou. Nie je vylúčené, že po necelých dvoch rokoch vlády centristicko-ľavicovej koalície budú Poľsku hroziť predčasné voľby.
PRE SME- OMASZ GRABIŃSKI, Vroclav