
Liahnutie vodnej hydiny má svoje špcifiká.
Umelé liahnutie vodnej hydiny je dnes už bežnou, rutinnou záležitosťou, pričom straty sú na hranici únosnosti. Najlepšie výsledky inkubácie sa dosahujú vtedy, keď sú vajcia uložené vodorovne na lieskach, ktoré sa vkladajú do vyhriatej predliahne približne na 20 až 25 oC.
Prvý deň treba teplotu v liahni nastaviť na hodnotu 37 oC. Neskôr, keď sa zárodky začínajú vyvíjať, samovoľne sa zvyšuje na 37,4 oC alebo na 37,5 oC. Od 15. dňa dosahuje hodnoty 37,8 oC až 38,0 oC.
S teplotou úzko súvisí vlhkosť, ktorá má byť v prvých desiatich dňoch na úrovni od 60 do 65 percent. Do 18. dňa sa má zvýšiť na 65 až 70 percent a v doliahni ju treba udržovať podľa typu stroja na 75 až 85 percent, aby kľuvanie a liahnutie bolo úspešné. V posledných dňoch inkubácie udržiavanie požadovanej teploty i vlhkosti vyžaduje od chovateľa veľa trpezlivosti a vynaliezavosti, najmä v liahňach staršieho typu alebo zostrojených doma.
Keď nie je nastavená automatika, prvé dni vajcia kačíc obraciame štyri razy za deň, vždy po šiestich hodinách. Od 5. dňa ich otáčame už šesťkrát. Husacie vajcia obraciame prvých 5 až 6 dní šesťkrát denne, neskôr každé dve hodiny, až kým neprebieha fáza doliahnutia. Ak zanedbávame tento úkon, bude sa liahnuť zvýšené percento hydiny s anatomickými deformitami.
Keď v doliahni vystupuje teplota nad odporučenú hodnotu, musíme otvoriť dvere, prípadne veko na stolovej liahni. Dĺžka vetrania závisí od typu liahne a od mikroklímy v priestore, kde je umiestnená.
K bežným prácam liahniara patrí aj presvetľovanie vajec. Kačacie vajcia spravidla presvetľujeme na 7. až 10. deň, keď v nich možno spozorovať vyvíjajúci sa zárodok s krvným riečiskom. Čisté neoplodnené vajcia treba z inkubácie ihneď vyradiť. Keď chovateľ o niektorých pochybuje, môže ich ešte raz presvietiť o niekoľko dní. Vajcia vodnej hydiny treba zásadne presvetľovať, pretože inkubácia prebieha dlhšie ako pri slepačích a navyše obsahujú zvýšené percento tuku, ktorý podlieha intenzívnemu rozkladu.
Vo vajciach s odumretým zárodkom nastáva pôsobením tepla hnilobný rozklad a tvorba plesní. Cez póry škrupiny unikajú plyny, ktoré zamorujú okolie a negatívne vplývajú na vývoj živých zárodkov, pretože im chýba dostatok kvalitného vzduchu. Ich škrupina môže pod tlakom plynov prasknúť, obsah pokazených vajec priam exploduje do okolia. Tým znečistia nielen liaheň, ale aj povrch ostatných vajec, na ktorých potom plesne parazitujú. Navyše sa počas celého obdobia inkubácie udržuje v liahni nepríjemný zápach.
Ing. PETER ORSZÁG
FOTO – ARCHÍV AUTORA