BRATISLAVA – Odborári sa včera dohodli na kompromisnom návrhu Zákonníka práce, napriek tomu zatiaľ krízový stav trvá. „Vydržte, včas sa dozviete,“ bola jediná odpoveď viceprezidenta Konfederácie odborových zväzov Petra Gajdoša na otázky, čo bude ďalej s vyhláseným krízovým stavom, ktorý mal prerásť do štrajkovej pohotovosti a štrajku.
Už desiatykrát sa stretli zástupcovia vlády, zamestnávateľov a odborov, aby rokovali o Zákonníku práce. Včerajšie rokovanie bolo dlhé a napínavé, pôvodne mali končiť o dvanástej, ale dohodli sa až tesne pred piatou.
Viditeľne unavení ministri aj odborári sa nakoniec na tlačovej konferencii predbiehali v pochvalách na adresu toho druhého, akí boli konštruktívni. „Ak sme sa vedeli dohodnúť na takomto zákone, tak už by sme sa mali vedieť dohodnúť aj v iných veciach,“ povedal minister hospodárstva Robert Nemcsics.
Zo svojich požiadaviek mierne ustúpili všetci a kdesi v strede sa stretli.
Ešte pred rokovaním to však nevyzeralo na dohodu. Začiatkom týždňa prezident Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor hovoril, že odbory sú tehotné na štrajk, onedlho budú v deviatom mesiaci a potom porodia.
„Vyhlásenie krízového stavu bolo absolútne nezmyselné, nehovoriac o tom, že bolo porušením dohody z predchádzajúceho rokovania. Keď pán Saktor hovorí niečo o tlaku, zrejme to má skôr súvis s jeho pocitom tehotenstva a pri takýchto stavoch sa isté tlaky objavujú,“ povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník.
Zatiaľ nie je jasné, či odborári ukončia krízový stav, ale zo zákulisia už bolo počuť, že v ňom zotrvajú až dovtedy, kým parlament neprijme Zákonník práce v podobe, na akej sa s vládou dohodli. „Ale tehotní sme neboli všetci,“ naznačil jeden z prítomných odborárov.
Doteraz platný Zákonník práce, ktorý odborárom veľmi vyhovoval, bol dielom bývalého ministra Petra Magvašiho (SDĽ). Terajší minister Ľudovít Kaník pripravil pomerne tvrdý návrh novely, s ktorým odborári zásadne nesúhlasili.
Po desiatich rokovaniach sa výrazne okresal, ale podľa Kaníka novela nestratila svoju filozofiu a sú s ňou spokojní všetci. Ostal iba jeden otvorený bod a tým je otázka zastupovania zamestnancov prostredníctvom odborov a zamestnaneckých rád. Na tomto sa majú dohodnúť už len odborári so zamestnávateľmi a vláda bude ich dohody akceptovať.
Podľa Gajdoša sa odborárom podarilo v zákonníku zachovať minimálne mzdové tarify, ktoré však už nebudú závisieť od dosiahnutého vzdelania, ale len od stupňa náročnosti práce. Mal by sa zachovať skrátený pracovný čas v dvoj- a viaczmenných prevádzkach a právo odborárov na vykonávanie kontroly nad dodržiavaním bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
Pri skončení pracovného pomeru z organizačných dôvodov si bude môcť zamestnanec vybrať, či požiada zamestnávateľa o odstupné, alebo využije výpovednú lehotu. (rf)