V otázke rozšírenia únie neexistuje medzi staronovými koaličnými partnermi z Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) žiaden spor. Uviedol to dnes spolkový kancelár Wolfgang Schüssel na spoločnej tlačovej konferencii so šéfom slobodných a vicekancelárom Herbertom Hauptom pred slávnostným sľubom u spolkového kancelára Thomasa Klestila.
"Herberta Haupta a mňa spája dobré a vzájomné dôverujúce si partnerstvo," dodal staronový šéf spolkového kabinetu. S predsedom slobodných sa mu podľa jeho slov veľmi dobre spolupracovalo v posledných troch rokoch. Schüssel sa teší na spoluprácu aj s novými ministrami vo svojom kabinete.
Členovia kabinetu sú "silní a kvalifikovaní muži a ženy, ktorí chcú s reformnou chuťou realizovať vládne ciele". Kancelár a Haupt prezentovali na tlačovej konferencii snahu zaviesť reformy daňového systému od začiatku budúceho roku v dvoch fázach.
V roku 2004 nebude podliehať zdaňovaniu ročný príjem do 14.500 eúr. Daňové zaťaženie by sa malo znížiť na 20 až 25 percent a rovnako by sa mala zvýšiť aj nezdaniteľná časť príjmov.
Dovedna má nová daňová reforma priniesť do štátnej pokladnice až tri miliardy eúr. Podobne dnes novovzniknutý čierno-modrý kabinet avizoval aj reformy v rezorte zdravotníctva. Podľa Schüssela by malo ísť o "férový a rovnoprávny, samostatne fungujúci systém". Nová vláda však plánuje štrukturálne reformy v oblasti nemocenského poistenia a balíček úsporných opatrení pri cenách liekov.
Staronová vláda má v novom parlamente najmenšiu koaličnú väčšinu od roku 1945. So 79 poslancami ÖVP a len 18 z FPÖ disponuje v 183-člennom rakúskom zákonodarnom zbore väčšinou piatich poslaneckých hlasov. Slobodní po strate dôvery voličov a následnom volebnom neúspechu budú mať v novom kabinete len troch svojich ministrov. V predchádzajúcom zastávali šesť rezortov. Z 12 kľúčových ministerských postov budú ľudovci zastávať až osem kresiel.
V septembri sa po vnútrostraníckom spore FPÖ rozpadla historicky prvá čierno-modrá vládna koalícia. Predčasné voľby, ktoré sa konali 24. novembra, sa stali volebným triumfom ÖVP. Ľudovci sa po desaťročiach stali politickou silou číslo jedna. Na druhej strane slobodní stratili dve tretiny voličov.