Brusel 28. februára (TASR) - Predseda Konventu o budúcnosti EÚ Valéry Giscard dďEstaing predložil dnes v Bruseli návrhy ďalších siedmich článkov budúcej európskej ústavy, ktorých cieľom je výrazne zjednodušiť a sprehľadniť európsku legislatívu.
"Verejnosť od nás očakáva toto zjednodušenie," vyhlásil Giscard, podľa ktorého návrh výrazne zníži počet právnych nástrojov únie a urobí ich zrozumiteľnejšími bežným ľuďom.
Európska legislatíva by podľa navrhovaných článkov mala pozostávať namiesto dnešných takmer 15 len zo štyroch druhov právnych nástrojov: európskych zákonov, európskych rámcových zákonov, európskych nariadení a európskych rozhodnutí. K týmto štyrom právne záväzným nástrojom by ešte patrili právne nezáväzné odporúčania a oznámenia.
Európske zákony by mali byť najvyšším právnym nástrojom EÚ, boli by všeobecne platné a priamo aplikovateľné vo všetkých členských štátoch. Rámcové zákony by boli záväzné, čo sa týka dosiahnutia ich cieľov, avšak bude na členských štátoch, akým spôsobom tieto ciele dosiahnu.
Tieto dve skupiny najvyšších právnych nástrojov budú prijímať spoločne Európsky parlament a Rada EÚ na návrh Európskej komisie, v niektorých prípadoch len Rada EÚ. S cieľom zvýšiť transparentnosť by mali byť ich zasadnutia, na ktorých bude legislatíva prijímaná, verejné.
Giscard dnes Konventu predložil tiež dva protokoly, ktoré by mali byť súčasťou ústavy. Týkajú sa úlohy národných parlamentov členských krajín a dodržiavania princípu subsidiarity, podľa ktorého sa má v EÚ rozhodovať vždy na čo najnižšej možnej úrovni.
Protokoly dávajú národným parlamentom významné slovo pri tvorbe európskej legislatívy. Európska komisia bude musieť všetky návrhy posielať aj národným parlamentom.
Každý z nich bude môcť vyjadriť námietky, ak bude podľa neho návrh zákona odporovať princípu subsidiarity. Ak podobný názor vyjadrí aspoň jedna tretina národných parlamentov, bude musieť komisia návrh prehodnotiť.
Konvent bude vo svojej práci na návrhu európskej ústavy pokračovať 5. marca dodatočným zasadnutím, ktoré zvolal Giscard kvôli obavám, že zhromaždenie nebude mať dostatok času, aby stihlo ústavu dokončiť do júna 2003.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem