BRATISLAVA – Firmy z členských krajín Európskej únie k nám pravdepodobne po júli jednoduchšie dovezú kozmetiku. Odpadne im totiž povinnosť hodnotenia jej bezpečnosti, keď ju už predtým spravili doma. Súvisí to s úpravou našej legislatívy na štandard únie.
Manažér pre vonkajšie vzťahy britsko-holandskej firmy Unilever Peter Kamenický si približovanie sa pravidlám únie pochvaľuje. „Napríklad predtrhová kontrola výrobkov, keď inovovanému výrobku trvalo štyri mesiace, kým sa dostal na trh. Takýto proces bol byrokraticky, administratívne a finančne náročný.“ Firma na Slovensko dováža rôzne značky kozmetiky, ktorá sa spolu s čistiacimi prostriedkami podieľa na dvojmiliardovom obrate asi štvrtinou.
Na Slovensko sa okrem značkovej kozmetiky dováža aj nekvalitná, prevažne z Ázie. Čierne dovozy čínskej neregistrovanej kozmetiky prúdia cez trhoviská. Náhodné kontroly všetkých predávaných kozmetických výrobkov robí Národné referenčné centrum pre kozmetiku. Vedúca centra Elena Kohútová tvrdí, že vlani skontrolovali takmer dvetisíc výrobkov a predpisom nevyhovelo päť percent z nich.
„Musíte uznať, že to je nízke percento a spotrebitelia sa nemajú dôvod obávať o bezpečnosť kozmetiky,“ hovorí Kohútová. Centrum však nekontrovalo trhoviská. Zodpovednosť za kvalitu výrobku a jeho zdravotnú bezpečnosť nesie jej výrobca alebo dovozca. Musí len spĺňať požiadavky kladené na kozmetiku v našej krajine.
Výrobok bude musieť byť aj po legislatívnych úpravách zdraviu bezpečný, jeho laboratórne hodnotenie bude smieť vykonávať osoba s požadovaným vysokoškolským vzdelaním. Pribudne aj presnejšia špecifikácia látok, ktoré výrobok nesmie obsahovať. Zakázané budú napríklad prísady, ktoré boli testované na zvieratách.
Na tržniciach sa podľa zákona o trhových miestach môže predávať kozmetika v stánkoch s trvalým stanovišťom, na príležitostných trhoch alebo v prevádzkárňach tržníc. Jej predaj je v pojazdných predajniach alebo v dočasných stánkoch zakázaný. Za porušenie predaja zodpovedá pritom správca trhoviska. Kontrolu trhovísk má vykonávať Slovenská obchodná inšpekcia a obce. V prípade kontroly kozmetických výrobkov je za ňu zodpovedné ministerstvo zdravotníctva aj príslušné štátne zdravotné ústavy.
JOZEF GRYGA