Stavebné sporenie patrí už desaťročie k dôležitým pilierom na Slovensku, na ceste občana za získaním vlastného bytu. Vzniklo ako reálna potreba začiatkom 90-tych rokov, v čase, keď občanom začali chýbať finančné zdroje na riešenie bytového problému a s nástupom trhovej ekonomiky sa musel začať starať o svoje bývanie sám. Založením Prvej stavebnej sporiteľne, a. s., koncom roku 1992, došlo ku kapitálovému spojeniu troch solídnych a silných partnerov a súčasne troch renomovaných európskych bankových domov - Slovenskej sporiteľne, a. s., s 35 %-ným podielom na základnom kapitáli, nemeckého Bausparkasse Schwäbisch Hall, AG s 32,5 %-ným podielom a rakúskeho Raiffeisen Bausparkassen Mana-gementservice und Beteiligungs-gesellschaft m.b.H., Wien, taktiež s 32,5 %-ným podielom.
Ekonomické výsledky hovoria za všetko
Za uplynulé 10 - ročné obdobie uzavrela PSS, a. s., už viac ako 2 milióny zmlúv o stavebnom sporení. Má hlavný podiel na tom, že každý štvrtý občan Slovenska bol resp. je zapojený do stavebného sporenia. PSS, a.s., uzatvára ročne priemerne 200 000 nových zmlúv o stavebnom sporení. Najvyšší počet zmlúv - takmer 308 000 sa dosiahol práve v uplynulom roku 2002. Celkom ku koncu decembra 2002 PSS, a. s., spravovala viac ako 984 000 zmlúv, ktoré má vedené 894 000 klientov. S terajším podielom 76 % na trhu stavebného sporenia a s podielom vyše 55 % na celkovom financovaní bývania v SR sa PSS, a. s., zaradila k tým spoločnostiam, ktoré podstatnou mierou prispievajú k realizácii bytovej výstavby na Slovensku. Za vlaňajší rok poskytla PSS, a.s., do bývania 12,4 miliardy Sk (vo všetkých formách išlo do bývania dovedna 33,3 miliardy Sk).
Od roku 1994 do konca decembra 2002 PSS, a. s., schválila takmer 200 000 stavebných úverov a medziúverov na podporu bývania v celkovej čiastke 49,4 miliardy Sk. Nenarastajú však len počty, ale predovšetkým sa zvyšujú finančné objemy v korunách, investované na bytové účely. Celková čiastka, ktorú PSS, a. s., poskytla na bytovú výstavbu ku koncu decembra 2002 predstavovala 78,5 miliardy Sk. Z uvedeného objemu sa doteraz použili prostriedky stavebného sporenia vo výške 18 miliárd Sk na novú bytovú výstavbu. Rýchlo rastie aj objem finančných prostriedkov investovaných na rekonštrukcie, opravy či modernizáciu bytového fondu, keď do konca decembra 2002 použili klienti na tento účel úhrnnú čiastku 36,5 miliardy Sk. Predišlo sa tak ďalším vyvolaným škodám, ktoré by vznikli na už sčasti schátralom bytovom fonde. Prostredníctvom PSS, a. s., špecializovanej banky na podporu výstavby a bývania sa realizovala plynofikácia v tisíckach domácností najmä na vidieku, čím si občania skultúrnili a spríjemnili svoje bývanie. Z uvedených finančných prostriedkov už klienti PSS, a. s., využili 700 000 zmlúv o stavebnom sporení na realizáciu svojho plánu čiastočnej alebo úplnej rekonštrukcie domu alebo bytu.
Stavebné sporenie - produkt so všetkými výhodami
Pre občanov prináša stavebné sporenie mnohé ekonomické efekty - výhodné a bezpečné zúročenie ukladaných finančných prostriedkov, zaujímavé úvery a rýchlejšie financovanie bývania prostredníctvom medziúverov. A pre štát sú to makroekonomické a sociálnopolitické prínosy, ktoré rozhodli, že táto forma pravidelného sporenia finančných pros-triedkov na bývanie je natoľko obľúbená už niekoľko desaťročí aj vo vyspelých západoeurópskych ekonomikách.
Občania považujú za najväčší prínos stavebného sporenia poskytovanie výhodných stavebných úverov na bývanie a vyše 9 %-né zhodnotenie ich vkladov, čo umožňuje vytvárať dostupné zdroje na riešenie bytového problému aj pre nižšie príjmové skupiny občanov. Istotu pre klientov zase vytvára ochrana vkladov v stavebných sporiteľniach podľa zákona číslo 118/1996 Z. z., O ochrane vkladov do výšky maximálne 40-násobku priemernej mesačnej mzdy v SR. V prípade použitia finančných prostriedkov na riešenie bývania majú sporitelia v PSS, a. s., možnosť získať veľmi výhodný stavebný úver s úrokovou sadzbou iba 4,7 % resp. 6 % v závislosti od zvolenej tarify sporenia. Stavebný úver im môže byť pridelený už pri nasporení štvrtiny z cieľovej sumy. Štát podporuje klientov stavebných sporiteľní v roku 2003 prémiou 20 % až do výšky 3 000 Sk ročne. Na štátnu prémiu má nárok každý člen rodiny s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky. Aj napriek existencii možnosti voľného použitia prostriedkov po šiestich rokoch sporenia, prax ukazuje, že až 90 % stavebných sporiteľov využíva nasporené finančné prostriedky na bytové účely. Stavební sporitelia môžu po 6-tich rokoch využiť svoju nasporenú sumu t. j. vklady, vrátane štátnej prémie a ich úrokov (k nasporenej sume sa klientovi pripíše každý rok 3 % úrok, pri nových tarifách stavebného sporenia predstavuje ročná úroková sadzba sporenia 2 %) ľubovoľne.
Ak stavebný sporiteľ využije možnosť čerpať stavebný úver alebo medziúver, potom sú multiplikačné efekty, ktoré štátu prináša investovanie vo forme štátnej prémie do stavebného sporenia, veľmi výrazné. Finančné pros- triedky zo stavebného sporenia použité na bytovú výstavbu vytvoria a stabilizujú ročne tisícky pracovných miest. Okrem toho prínos pre štátny rozpočet formou DPH, dane z príjmu, zákonného poistenia a úspory na sociálnych výdajoch predstavuje ročne niekoľko miliárd korún. Stavebné sporenie pomáha znižovať okamžitú spotrebu a tak sa podieľa aj na poklese inflácie. Úlohou štátu v procese stavebného sporenia je podporovať ho formou štátnej prémie, ktorá plní funkciu stimulátora pre občana na dlhodobé viazané ukladanie svojich finančných zdrojov. Tieto prostriedky sú základom funkčnosti refinancovania stavebného sporenia a poskytovania stavebných úverov s výhodnou úrokovou sadzbou financovania počas celej doby splácania.