ný štart do ich života alebo na získanie zodpovedajúceho vzdelania.
Venové poistenie: celková výška poistnej sumy sa dieťaťu vyplatí ak uzavrie manželstvo /po dosiahnutí veku plnoletosti/ alebo pri príležitosti jeho dvadsiatichpiatich narodením. Poistené dieťa má mať pritom vek zväčša do pätnásť rokov a rodič, ktorý poistné platí by mal byť vo vekovej hranici od osemnásť až do šesťdesiat rokov. /Toto ohraničenie je však u každej poisťovne rozličné. / V prípade vzniku spomínanej poistnej udalosti vyplatí poisťovňa dieťaťu poistnú výšku a ak to stanovuje zmluva i podiel na zisku spoločnosti. Ak sa platca /rodič/ dostane do stavu invalidity, poistné dávky bude hradiť ďalej poisťovňa. Dieťa môže rodič pripoistiť i voči ďalším rizikám ako napríklad pre smrť zapríčinenú úrazom alebo pre prípad vzniku trvalých následkov tiež spôsobených úrazom.
Študijné /štipendijné/ poistenie: zabezpečí dieťaťu počas štúdia na strednej alebo vysokej škole ďalšie finančné príjmy. Pre znázornenie poistenia využijeme príklad Nationale-Nederlanden, ktorá rozlišuje toto poistenie na typ maturita a promócia. Na pokrytie nákladov spojených so štúdiom na strednej škole slúži typ maturita. Poistený je v tomto prípade rodič a oprávnená osoba dieťa. Doba platenia poistného je minimálne päť rokov a po jej skončení začne poisťovňa vyplácať poistnú sumu. Zväčša má dieťa vtedy 14 až 15 rokov. Oprávnená osoba sa môže rozhodnúť, či chce čiastku vyplatiť jednorazovo alebo v priebehu štyroch rokov na strednej škole. K dobru sa pripočíta i potenciálny podiel na zisku spoločnosti. Spomínané poistné plnenie však nie je podmienené začiatkom štúdia. V prípade úmrtia rodiča platenie poistného končí a spoločnosť preberá na seba všetky záväzky. Typ promócia funguje na rovnakom princípe akurát má za cieľ pokryť náklady štúdia na vysokej škole a zväčša má dieťa vtedy 18 až 19 rokov.
Poistné podmienky u iných spoločností sa líšia v jednotlivých bodoch. Zväčša však v prípade úmrtia rodiča preberie na seba záväzok platiť poistné ďalej poisťovňa a dieťa bude po skončení poistnej doby dostávať dvojnásobok mesačnej renty. Niektoré ohraničenia a odlišnosti si môžeme všimnúť aj na príklade poisťovne QBE. Vstupný vek dieťaťa je do jedenásteho roku života pre strednú školu a do pätnásteho pre vysokú školu. Poistenie sa pritom uzatvára minimálne na tri roky. Základný mesačný príspevok pri poistnej sume 24 000 korún pre stredné školy a 30 000 pre vysoké školy, je 550 korún. Vyplácanie mesačného študijného príspevku v dohodnutej výške sa realizuje v prípade strednej školy po dosiahnutí štrnásteho roku veku po dobu štyroch rokov a pre vysokú školu po dosiahnutí 18. roku veku po dobu piatich rokov. Ak bude počas trvania poistenia (najskôr však po dvoch rokoch od dojednania poistnej zmluvy) osobe, ktorá poistenie dojednala, priznaný plný invalidný dôchodok, bude oslobodená od platenia poistného po dobu poberania plného invalidného dôchodku. Ak zomrie osoba, ktorá poistenie dojednala respektíve jeden z poistených rodičov v dobe platnosti poistenia, prestáva platenie poistného a dieťaťu sa začne vyplácať mesačný príspevok v dohodnutej výške. Základný príspevok bude vyplácaný do konca doby, na ktorú bolo poistenie dojednané. /Odhliadame teraz od úrazového poistenia pre deti a mládež, ktorému sa budeme venovať v ďalších častiach.