Pracujúci, odchádzajú do dôchodku podľa odrobených rokov a po dosiahnutí daného veku. Jedna z podmienok je teda odpracovať minimálne dvadsaťpäť rokov a druhá dožiť sa u muža 60 rokov a u ženy podľa počtu vychovaných detí. Ak vychová matka jedno dieťa má nárok odchodu z pracovného života vo svojich päťdesiatichšiestich rokoch, ak vychovala dve deti v päťdesiatichpiatich a ak sa starala o tri a viac detí v päťdesiatichštyroch. Pre bezdetné ženy je dôchodkový vek najvyšší a to po dosiahnutí päťdesiatichsiedmych rokov. Od štátu pritom dostanú priemerný starobný dôchodok 6200 korún z peňazí, ktoré odvádzajú všetci zamestnaní. Na to aby si svoj čas „zaslúženého odpočinku“ vychutnali naplno im teda nejaká tá koruna navyše určite chýba. V súčasnej dobe existuje na finančnom trhu niekoľko variant ako si na starobu prilepšiť a jednou z nich je i dôchodkové poistenie, ktoré poskytujú komerčné životné poisťovne.
Vo všeobecnosti poisťovne rozlišujú tieto tri typy: základný, invalidný /dočasný/ a pozostalostný dôchodok. Základný má povahu starobného dôchodku a môže sa vyplácať jednorazovo alebo v doživotných mesačných splátkach. Poistenec si pri uzavretí tohoto poistenia volí sám poistnú sumu, dobu počas ktorej bude odvádzať pravidelne poistné a podľa svojich finančných možností určuje i to koľko bude mesačne /iné intervaly/ platiť. Zväčša sa dôchodok začne vyplácať pri dožití sa 55 až 65 rokov. Je to však individuálne podľa poisťovne. Invalidný dôchodok: na tento typ dôchodku získa poistenec právo ak sa dostane do stavu úplnej invalidity. Príčinou pritom môže byť úraz alebo choroba. Ak sa jedná o úrazovú príčinnosť zväčša poisťovne priznajú tento dôchodok okamžite, ale ak klienta dostala do invalidného stavu choroba, zvyčajne je možné uplatnenie nároku až po dvoch rokoch trvania základného poistenia. Uvedené podmienky obsahuje i pripoistenie oslobodenia od platenia poistného. Ak klient platí akýkoľvek iný druh poistenia a je k nemu možné /podľa poistných podmienok/ pridať toto oslobodenie, odpadá mu povinnosť uhrádzania poistného. Znamená to, že ak sa počas poistnej doby stane čiastočne alebo plne invalidný poisťovňa zaň preberá záväzok úhrady poistného a „starý platca“ je týmto pádom od neho oslobodený. Vo väčšine prípadov uhradí poisťovňa poistné počas celej doby trvania invalidity klienta. Opäť sa však táto situácia nedá paušalizovať pre vyše dvadsať poisťovní a každá rieši invaliditu poistníka po svojom.
Na pozostalostný dôchodok majú nárok oprávnené osoby /vopred určené v zmluve poistencom/ v prípade, že nastane smrť poistníka. V takomto prípade vyplatí poisťovňa našetrenú sumu napríklad rodine. Právo na vyplatenie poistnej sumy majú oprávnené osoby vtedy, ak poistenec umrel najskôr po dvoch rokoch od dojednania zmluvy. Splnenie tejto podmienky sa však nepožaduje ak poistený umrel následkom úrazu. Tento typ dôchodku sa zväčša vypláca jednorazovo.
V uplatňovaní pozostalostného typu poistenia majú poisťovne rôzne kritéria. Kooperativa napríklad vypláca tento dôchodok v dobe platenia poistenia, ale aj v dobe výplat základného alebo invalidného dôchodku. Poistná doba pritom predstavuje päť až desať rokov. V prípade, že smrť poisteného nastane v priebehu prvých dvoch rokov poistenia, nevyplatí sa pozostalostný dôchodok, ale vráti sa celé zaplatené poistné. Poisťovňa pritom s poistnou sumou vyplatí pozostalým i podiel na zisku spoločnosti. Kooperativa ponúka na trhu i typ dôchodkové poistenie „dynamik“. Ide o dočasné poistenie pre prípad smrti do stúpajúcou poistnou sumou. Pozostalí teda v prípade smrti poistníka dostanú poistnú sumu zvýšenú o každoročne vopred dohodnuté percento /päť až desať percent/ a výška poistného sa pritom nemení.
Poisťovňa Ergo zase ponúka dôchodkové poistenie Profit, ktoré môže uzavrieť klient, ktorý má aspoň dvadsaťpäť rokov a vzťahuje sa na dožitie. Na konci poistnej doby vyplatí našporenú sumu ako doživotný dôchodok a spolu s ňou ponúka i podiel na svojich výnosoch. Vyplácať dôchodok začne po dohode s klientom a môže to byť buď v jeho 55-tich, 60-tich alebo 65-tich rokoch života. V nemeckej R + V poisťovni stanovujú minimálnu dobu vyplácania dôchodku na päť až desať rokov /podľa dohody v poistnej zmluve/ a budú ho klientovi poukazovať počas celého dôchodkového veku.
Záujemcovia o toto poistenie určite porovnávajú i alternatívu poistenia v doplnkovej dôchodkovej poisťovni namiesto životnej. Komerčná životná nezahŕňa príspevok zamestnávateľa v rámci poistného ako je to v doplnkovej. Neexistuje teda uzavretie zamestnávateľských zmlúv, ale len individuálneho poistenia. Niektorí finanční poradcovia však upozorňujú i na isté výhody životnej poisťovne. Poistná ochrana v nej trvá aj počas choroby či invalidity poistenca. Túto výhodu podľa Mateja Murajdu, nezávislého finančného poradcu, doplnkové nemajú a garantujú vyplatenie dôchodku len vtedy, ak poistenec riadne platí.
Zhrnutie: Životné dôchodkové poistenie má za cieľ zlepšiť životný štandard v poproduktívnom veku ľudí. Čím vyššie poistné budú počas pracovných rokov odvádzať a čím dlhšiu dobu, tým lepšie sa im bude finančne dariť v starobe. Nárok na výplatu svojich zhodnotených peňazí majú pritom buď jednorazovo alebo v rámci mesačného poukazovania.