Môže zahŕňať poistenie pre prípad smrti alebo dožitia. Podstata tohoto variantu je vysvetlená v troch vyššie uvedených všeobecných príkladoch. Klient si teda môže vybrať či sa chce poistiť zvlášť na dožitie sa určitého veku, pre prípad akejkoľvek smrti alebo skombinovať obidve poistné udalosti.
Pri dohadovaní poistnej sumy by však mal porozmýšľať v akej finančnej situácii sa nachádza a koľko si môže dovoliť zaplatiť za mesiac, štvrťrok, polrok či rok poisťovni v rámci poistného. Ak by sa jeho finančná situácia zlepšila môže si v prípade určitých poisťovní zmeniť výšku poistnej sumy.
Dôležitým faktom ostáva aj samotná výplata poistnej sumy. V poistných podmienkach je totiž uvedené kedy ju poisťovňa v prípade vzniku poistnej udalosti klientovi zaplatí a akou formou. Či sa tak stane hneď alebo až po určitej dobe a či bude vyplatená jednorázovo alebo iným spôsobom podľa dohody v poistnej zmluve.
Tento typ poistenia má medzi poistnými druhmi „cveng“ sporiaceho produktu. Každoročne ukladaná poistná čiastka (alebo v iných časových horizontoch) sa totiž zhodnocuje o danú úrokovú sadzbu, čo zapríčiňuje, že poistenec dostane v rámci poistenia na dožitie vyššiu čiastku než akú si počas celej doby našetril. Hrubá ročná úroková sadzba sa v súčasnom období pohybuje v rozpätí 8 až 12 percent. Poisťovne pritom garantujú zhodnotenie uložených peňazí v rozmedzí štyroch až piatich percent. Klient sa teda môže spoľahnúť, že jeho peniaze na účte sa každý rok zhodnotia minimálne o toto percento.
Okrem zhodnotenia ponúka viacero poisťovní aj možnosť získať na konci poistnej doby podiel na zisku spoločnosti. Tento však klient môže len predpokladať na základe predchádzajúceho hospodárenia poisťovne, nakoľko aj sama poisťovňa ostáva len v očakávaní ako sa jej daný rok bude dariť.
Poistencovi v rámci jeho „prognózy“ môže napomôcť napríklad výročná správa poisťovne, ktorá je verejne prístupná napríklad aj na internete. Správa obsahuje výsledky hospodárenia za predchádzajúci rok a taktiež výrok audítora o overení správnosti účtovania poisťovne.
Poisťovne ponúkajú ku kapitálovému poisteniu i rôzne druhy pripoistenia alebo bonusy a u niektorých sa dá týmto poistením dokonca ručiť za bankový alebo iný úver. /Konečné stanovisko však závisí od danej veriteľskej inštitúcie - či teda príjme toto poistenie ako dostatočnú záruku./ Ponúkajú rôzne modifikácie tohto produktu. Napríklad poisťovňa Kooperativa má aj také kapitálové poistenie, ktoré ponúka možnosť investície do finančných fondov. UNIQA ho zase zaradila do celoživotného programu Quatro, kde okrem neho ponúka aj poistenie pre prípad kritických chorôb, pripoistenie denných dávok pri pracovnej neschopnosti a úrazové pripoistenie. Špeciálne na manažérov myslela napríklad Česká poisťovňa Slovensko, ktorá upravila kapitálové poistenie pre tento druh pracovníkov. Niektoré ponúkajú i možnosť združeného kapitálového poistenia osôb, kde sa môže poistiť viac záujemcov napríklad na dožitie a pre prípad smrti. Takúto variantu ponúka i QBE a zahŕňa i možnosť strojnásobenia základnej poistnej sumy.