zlepšiť finančné podmienky svojich detí počas ich štúdia na strednej alebo vysokej škole, zabezpečiť samého seba v rámci dôchodkového typu životného poistenia, poskytnúť poistenie ako záruku na získanie bankového úveru, lízingu a iných pôži-čiek. Princíp fungovania je pritom nasledovný. Ak sa klientovi stane daná poistná udalosť dostane od poisťovne dohodnutú poistnú sumu. V prípade, že nastane smrť samého poistenca (na ktorú sa vopred poistil) dohodnutú čiastku poukáže poisťovňa osobe, ktorú klient určil v poistnej zmluve.
Všeobecne sa dajú všetky varianty poistní rozčleniť na tri druhy: rizikové poistenie pre prípad smrti, dočasné poistenie pre prípad smrti, alebo poistenie pre prípad smrti alebo dožitia.
Rizikové poistenie pre prípad smrti neobsahuje žiadnu sporiacu zložku a v prípade, že nastane smrť klienta a to akýmkoľvek spôsobom - úrazom, chorobou alebo zapríčineným vysokého veku, dostanú pozostalí výšku poistnej sumy. Výnimočne môže byť v rámci bezškodného priebehu poistnej doby vyplatený i bonus.
Dočasné poistenie pre prípad smrti je v podstate totožné s rizikovým poistením, ale zjednáva sa na kratšiu poistnú dobu. Môže ňou byť jeden až dvadsať rokov. Fakt, že je lacnejšie ako predchádzajúce poistenie však môže znamenať užší výber ďalších poistných rizík.
Poistenie pre prípad smrti alebo dožitia má charakter kapitálotvorného životného poistenia. Ide o najčastejšie ponúkaný a uzatváraný druh poistenia, ktorý obsahuje hneď dve riziká a spája sa aj s možnosťou sporenia a získania po uplynutí poistnej doby aj podiel na zisku poisťovne alebo na jej výnosoch.
Ak si poistenec zvolí len riziko pre prípad smrti, čiastku dostanú pozostalí. Keď si vyberie poistenie na dožitie sa určitého veku, zabezpečí si dodatočný príjem po jeho dožití. Poisťovňa mu vyplatí určenú poistnú sumu a ak je to v zmluve zakotvené dostane i podiel na zisku spoločnosti. Klient môže pritom skombinovať obe tieto riziká a zabezpečiť tak napríklad svoju rodinu v prípade svojej smrti alebo seba ak sa dožije daného veku.