Najobľúbenejšie sú medzi peňazokazmi slovenské tisíckorunáčky a americké doláre. Nízka atraktivita nových eurobankoviek však asi nebude trvať dlho. Začali totiž platiť len za-čiatkom roka a Národná banka Slovenska bola po celých dvanásť mesiacov svedkom rastu ich obľúbenosti medzi falšovateľmi. Eurá by tak mohli v budúcnosti nahradiť marky, ktoré boli pre peňazokazov v minulých rokoch veľkým lákadlom.
V rozpätí rokov 1993 až 2001 zadržala NBS približne 38-tisíc falzifikátov. Do tejto skupiny nie sú započítané falzifikáty z čias federálneho štátu. Za najviac nebezpečné, a teda najmenej rozoznateľné sa, považuje takzvané superdoláre, ktorým prislúcha prvý stupeň nebezpečnosti.. Menej práce si dajú falšovatelia so slovenskými korunami, zaradenými v stupňoch tri až štyri. Pretože pohyb falošných peňazí je podmienený turizmom, väčší problém s nimi zaznamenávajú atraktívnejšie mestá a krajiny. V Českej republike sa dostávajú k slovu hlavne eurá a české bankovky s vyššou nominálnou hodnotou. Rozhodujúcu úlohu v odhaľovaní falošných peňazí hrá polícia. Policajti spolupracujú s komerčnými bankami, s NBS a aj so zmenárňami a obchodníkmi, ktorí zachytia falošné peniaze. V roku 2001 sa aj vďaka nim podarilo zachytiť vyšší objem falošných peňazí ako v predchádzajúcom roku.
Vysoký trest alebo ospravedlnenie
Falošné peniaze môžu rozoznať pracovníci komerčnej banky, zmenárne, hypermarketu a všade inde, kde dochádza k peňažnej výmene. V komerčnej banke využívajú pri kontrole bankoviek napríklad lupu, UV lampu, rátačku či super-vision zariadenia. Posledný menovaný prístroj slúži na identifikáciu dolárov, ktorých sa bankári obávajú najviac.
„Dolár sa cez super-vision pretiahne princípom platobnej karty a prístroj skontroluje ochranné prvky bankovky. Sústreďujeme sa skôr na kontrolu valút, ktoré sa falšujú častejšie ako slovenské bankovky. Väčší pozor si však dávame aj na tisíckorunáčku, ktorá sa falšovateľom zo Slovenska páči najviac,“ povedala zamestnankyňa jednej z komerčných bánk.
V zmysle zákona o NBS musia pracovníci komerčných bánk každú podozrivú bankovku zadržať bez náhrady a poslať ju do oddelenia skúšobne a kabinetu platidiel NBS na expertízu. Zároveň sú povinní upovedomiť políciu. Identifikácia falzifikátu trvá dva až štyri dni. Falošné bankovky ostávajú v archíve skúšobne a ich predkladatelia sa dostávajú do rúk policajtom. Tresty za falšovanie sú pestré. Od peňažného trestu cez prepadnutie majetku až po odňatie slobody od dvoch do pätnástich rokov, ak ide o organizovaný trestný čin alebo falšovanie vo veľkom rozsahu. Ak v skúšobni zistia, že zadržané peniaze sú pravé, bankovky vrátia ich držiteľovi, ktorý má právo na ospravedlnenie.
(im)