Valuty a devízy
Valuty sú zjednodušene bankovky a mince cudzích štátov. Valuty potrebujeme najmä pred cestou na zahraničnú cestu. Devízy sú peniaze, ktoré zostávajú na účtoch. Ak teda prevedieme z nášho účtu na iný doláre alebo eurá, operujeme s devízami. Na kurzových lístkoch zvyknú byť kurzy rozdelené do dvoch skupín práve podľa toho, či ide o devízy alebo valuty. Platí, že kurz vyjadruje koľko korún musíme zaplatiť za jednu cudziu menu. Ak je hodnota zahraničnej meny rádovo odlišná od slovenskej koruny - napríklad maďarský forint, udáva kurzový lístok sumu, ktorú musíme v korunách zaplatiť za 100 prípadne 1000 jednotiek zahraničnej meny.
Nákup, predaj a stred
Ak potrebujeme v banke kúpiť zahraničnú menu, zaujíma nás kurz „predaj“. Valuta aj devíza stojí v banke vždy viac keď sa nakupuje než keď sa predáva. Znamená to, že po návrate z dovolenky môžeme banke naspäť predať svoje valuty za kurz, ktorý bude menej výhodný než pri kúpe. Jeho presnú výšku zistíme v stĺpci „nákup“.
Niektoré kurzové lístky obsahujú aj kurz „stred“. Ten je zaujímavý pre tých, ktorí operujú s devízami. Za stredný kurz zvyknú niektoré banky predávať aj zahraničnú menu v prípade, že ju minieme platobnou kartou v zahraničí (napríklad 100 forintov = 18,20 korún).
Kurzový lístok SME
Denník SME zverejňuje kurzový lístok komerčných bánk platy v daný deň, spravidla na siedmej strane. Devízové a valutové kurzy sú v ňom zreteľne oddelené a oba majú osobitnú tabuľku. Obsahujú kurzy troch mien - eura (EUR), amerického dolára (USD) a českej koruny (CZK).
Pod značkou každej meny uvedený kurz pre nákup a pre predaj. Nákupný kurz je vždy prvý a pomlčkou oddelený je kurz predaj.
Ak by sme napríklad chceli nakúpiť doláre 14. februára 2003 (pozri kurzový lístok), zaujíma nás v ňom spodná časť tabuľky (valuty), stredný stĺpec (USD), pravá časť (kurz predaj). V daný deň by bolo najvýhodnejšie nakúpiť doláre v Slovenskej sporiteľni (za kurz 39,76 koruny za dolár). Jednoduché porovnanie kurzov rôznych bánk však nemusí stačiť - s výmenou sú totiž spojené poplatky, ktoré zvyčajne nebývajú súčasťou kurzových lístkov, ale ich výšku sa dozviete napríklad pri v zmenárenskej priehradke banky.
Kurzový lístok NBS
Kurzový lístok Národnej banky Slovenska obsahuje oficiálne kurzy, ktoré zväčša nezodpovedajú kurzom v bankách. Sú najmä informáciou pre účtovníctvo firiem, ktoré obchodujú so zahraničím. Nerozlišuje sa v ňom medzi valutami a devízami ani predajom a nákupom. Výber z kurzového lístka NBS je aj v spodnej časti titulnej strany denníka. Sú v ňom uvedené len kurzy šiestich mien. (slh)