Potvrdzuje to takmer dvojnásobný nárast poistencov za minulý rok. V súčasnosti je v doplnkových poisťovniach poistených takmer pol milióna ľudí, ktorí do nich vložili podľa predbežných údajov okolo 8,8 miliardy korún.
Prioritné postavenie si s nadpolovičným podielom na trhu naďalej udržiava prvá DDP Tatry-Sympatia, ktorá pôsobí na Slovensku od apríla 1997. Za minulý rok vykazuje najvyšší počet poistencov, najväčšiu výšku prijatých príspevkov a vyplatených dôchodkov a dávok. Viac ako osemdesiat percent z vyplatenej sumy pritom poukázala svojim poistencom v rámci starobného, výsluhového, invalidného a pozostalostného dôchodku.
Rastúcim počtom uzavretých zmlúv, či už zamestnávateľských, bez príspevku zamestnávateľa, alebo s osobou samostatne zárobkovo činnou sa môžu pochváliť aj ďalšie tri poisťovne.
Dvadsaťpercentný podiel na poistnom trhu obhospodaruje DDP Stabilita, v tesnom závese za ňou sa drží DDP Pokoj a na poslednej priečke stojí DDP Credit Suisse Life & Pensions, z minulosti známa pod názvom Lipa.
„Klient môže vstúpiť do poisťovne, kedy chce, platí príspevok v ľubovolnej hodnote, sám rozhodne, akú výšku dôchodku chce dosiahnuť a ako dlho bude poistený,“ upozornil na výhody z uzavretia poistnej zmluvy Michal Szabo, generálny riaditeľ DDP Pokoj. Pozitíva vstupu záujemcov do pripoistenia pripomína aj Asociácia doplnkových dôchodkových poisťovní. Podľa nej zaručuje tento systém dlhodobé zhodnocovanie osobných dôchodkových účtov, ktoré sú daňovo zvýhodnené a dostatočne variabilné.
Dôležitú úlohu by mali doplnkové poisťovne hrať aj v prichádzajúcej dôchodkovej reforme, ktorej cieľom sú vyššie dôchodky a nižšie odvody do fondov. Jej spustenie sa chystá na nový rok a ak bude úspešná, výška minimálneho dôchodku by sa mala pohybovať okolo 40 percent priemernej mzdy.
IVETA MURŽICOVÁ