níka Economist lepšie ako v západnej Európe, kde sa tvorili po stáročia.
Malí a strední podnikatelia, ktorí nevlastnia veľmi hodnotnú nehnuteľnosť, môžu ako záruku použiť napríklad stroje, technológie, dopravné prostriedky, inventár či zásoby. Môžu sa s bankou dokonca dohodnúť aj na založení práv a výnosov, ktoré ešte len vzniknú v budúcnosti. Notárska komora tieto záložné práva eviduje a každý veriteľ v registri zistí, či už záložné právo na daný majetok existuje. Dozvie sa tiež, v akom poradí by bola jeho pohľadávka v prípade bankrotu dlžníka uspokojená.
Stále však záleží aj na ochote firiem zadlžovať sa a splniť náročné podmienky bánk. „V konečnom dôsledku bude aj tak rozhodovať celkové hodnotenie rizika úverového obchodu zo strany banky,“ myslí si finančný riaditeľ firmy Chemza Strážske Luděk Klč.
Slovenská sporiteľňa už v tomto roku úvery podľa nových podmienok poskytla. Eva Güttlerová zo sporiteľne vysvetlila, že to, či je pre nich ručenie hnuteľným majetkom rovnocenné s nehnuteľ-ným, závisí od konkrétneho majetku a klienta. VÚB naďalej uprednostňuje ručenie za úver nehnuteľnosťami. „Má dlhšiu životnosť a jeho trhová cena sa vekom neznižuje,“ povedal Marián Horváth z VÚB. Ručenie hnuteľným majetkom akceptujú, ak ide o ucelený prevádzkový komplex - záložné právo sa zriadi samostatne na nehnuteľnosť a zvlášť na ostatný majetok.
Inak prichádza do úvahy len ručenie hodnotnými, samostatnými predmetmi, pri ktorých sú minimálne náklady na demontáž. (bro)