Obyvatelia Slovenska vlani takmer vôbec nepotešili bankárov. Podľa štatistických údajov totiž vklady v bankách zostali presne také isté ako rok predtým. Dôvodov je viac - ľudia málo šetrili a veľa nakupovali, a ak sa rozhodli investovať či šetriť, tak radšej mimo banky.
Dôvodov šetriť peniaze na bankovom účte je tento rok ešte menej. Nárast cien v januári podstatne zdvihol infláciu a ekonómovia predpokladajú jej ďalší rast. Po poklese úrokov k trom až štyrom percentám to znamená, že peniaze sa v banke znehodnocujú. Na konci roka klient zistí, že za sumu, ktorú do banky vložil, si aj po pripočítaní úrokov zadováži menej. Za najúspešnejší spôsob investovania považujú niektorí ekonómovia kúpu nehnuteľ-nosti. Ich ceny za posledné roky stúpli v niektorých prípadoch dvojnásobne a málokto sa odvažuje hovoriť o tom, že sa trend rastu cien zastaví.
Medzi ľuďmi však vlani jednoznačne vyhrali podielové fondy. V priebehu roka sa pod ich správu dostalo päť miliárd korún, takže dohromady sa starajú už o 16 mi-liárd. Nepriaznivý ekonomický vývoj vo svete, najmä pokles akciových trhov, však spôsobil, že časť fondov nedokáže peniaze svojich podielnikov zhodnocovať. Vlani boli úspešné najmä tie fondy, ktoré ignorujú akcie a investujú skôr do dlhopisov. Ľudia postupne prichádzajú aj na ďalšie spôsoby investovania. Prírastky peňazí hlásia dôchodkové aj životné poisťovne, rozrastajú sa aj možnosti priamo obchodovať s cennými papiermi na zahraničných trhoch.
(jj, bro, tv)