
Štátne lesy vyvážali drevo bez toho, aby evidovali jeho kvalitu. Domáci spracovatelia dreva sa dlhodobo sťažovali na bývalé vedenie podniku, minister hovorí, že drevársko-lesnícka vojna sa už skončila. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Finančné kontroly ministerstva pôdohospodárstva v štátnom podniku Lesy SR vyústili do podania trestných oznámení voči neznámemu páchateľovi. Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon o tom novinárov informoval s tým, že kontroly štátnych lesov z konca uplynulého roku poukázali na vedomé skresľovanie hospodárskych výsledkov, netransparentné obstarávanie tovarov a služieb, ako aj na uzatváranie finančne nevýhodných zmlúv na obchod s drevom.
Ekonomický potenciál Lesov SR obhospodarujúcich 1,03 milióna ha lesných plôch s ročným obratom prekračujúcim päť miliárd korún sa navyše podľa neho doteraz využíval nedostatočne a bez štátnych dotácií by už podnik dávno skrachoval.
Skresľovanie výsledkov firmy spočívalo v nedostatočnej tvorbe opravných položiek. Vďaka rozpusteniu rezerv z minulých rokov podnik síce podľa neho vykázal asi 5-miliónový zisk, ale kontrola ukázala, že podľa správneho účtovníctva sa reálne dostal do straty až na úrovni 180 miliónov korún. „V podniku boli pritom vyplácané neúmerne vysoké odmeny až v objeme takmer 50 miliónov korún,“ informoval minister.
Po svojom si podnik pod vedením Blažeja Možuchu vykladal aj zákon o verejnom obstarávaní. „Mnohokrát bol v podniku ignorovaný návrh výberovej komisie ako napríklad pri dodávateľovi informačného systému,“ povedal minister.
Za kľúčový problém v štátnych lesoch minister považuje odbyt dreva s vysokými vývozmi do zahraničia. „Pri jednej analyzovanej zmluve na predaj 13 740 kubíkov dreva podnik jej výhodnosťou prišiel o 4,3 milióna korún. Zmluvy na vývoz boli dokonca mnohokrát koncipované tak, že objem a kvalita dreva sa posudzovala až u odberateľa. Ako sa potom dá overiť reálna kvalita, ak sa nezisťuje hneď pri nakladaní na Slovensku,“ upozornil Simon.
Nikoho bezprostredne zodpovedného Simon nemenoval. „Je to práca pre orgány činné v trestnom konaní,“ povedal. K otázke o prípadnej zodpovednosti predchádzajúceho ministra Koncoša sa Simon nevyjadril.
Minister verí, že činnosť lesov je už prehľadnejšia a ekonomickejšia ako pod bývalým vedením. „Teraz sú už plne zabezpečované požiadavky domácich spracovateľov, ktorí garantujú plynulosť výroby. Verím, že v krátkom čase sa to prejaví už aj na zlepšení zahraničného obchodu, pretože sa budú vyvážať namiesto surového dreva hotové výrobky s vyššou pridanou hodnotou. Myslím si, že je koniec lesnícko-drevárskej vojny,“ dodal minister.
V Lesoch SR má v krátkom čase prísť k výmene generálneho riaditeľa, keďže pôsobenie predchádzajúceho šéfa Blažeja Možuchu ministerstvo stoplo koncom roku 2002. K výmene dôjde na základe výberového konania, ktoré ministerstvo vyhlásilo v zmysle zákona o štátnom podniku. Jeho víťazom sa stal Karol Vinš, ktorý však post šéfa Lesov SR zaujme až po podpísaní mandátnej zmluvy. (tasr)