
Malí a strední podnikatelia vytvoria približne 60 percent hrubého domáceho produktu. Ich význam v Európskej únii je ešte vyšší, na tvorbe produkcie sa podieľajú 80 percentami. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Každý deň vzniknú na Slovensku v priemere tri podniky a 104 fyzických osôb začne podnikať. Zánik ohlásia približne dva podniky a 48 fyzických osôb. Celkový počet malých a stredných podnikov sa medziročne znížil o necelých desaťtisíc firiem a ich počet sa ku koncu januára tohto roka vyšplhal na 356 306 firiem. Najviac podnikov je sústredených v Bratislavskom kraji a najradšej sa podnikatelia púšťajú do podnikania v oblasti obchodu, priemyselnej výroby a stavebníctva.
Vyplýva to z prieskumu Štatistického úradu SR, ktorý prvýkrát vo svojej histórii uskutočnil takzvaný cenzus malých a stredných podnikov. Projekt spustili v marci minulého roka a spolupracovali na ňom svojimi radami aj štatistické úrady z Rakúska a zo Španielska. „Takýmto spôsobom sa budú údaje ľahšie porovnávať s európskymi štátmi a dosiahneme jednoduchší prístup k peniazom z európskych regionálnych fondov. Tieto by sa využili na podporu malého a stredného podnikania v regiónoch, ktoré to najviac potrebujú,“ povedal Peter Mach, riaditeľ Štatistického úradu.
Malé a stredné podniky vytvorili za minulý rok podľa predbežných zistení Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania približne šesťdesiat percent hrubého domáceho produktu. „Vo vyspelých krajinách je však tento podiel až do výšky osemdesiat percent. Z tohto titulu zohrávajú v Európe hlavnú úlohu,“ upozorňuje Ľudovít Ódor, analytik zo Slovenskej ratingovej agentúry. Ódor pripomenul, že dlhodobo najvážnejšími prekážkami podnikania sú byrokracia a komplikovaný prístup k úverom.
Štatistický cenzus narábal so vzorkou 121 461 vybraných podnikov. Z nich bolo aktívnych 66 387 firiem, čo predstavuje necelých päťdesiatpäť percent. Ostatné boli z rôznych dôvodov ekonomicky neaktívne - buď ešte nezačali podnikať, alebo sa firma nachádza v likvidácii. Podnik však mohol činnosť prerušiť aj dočasne alebo bol jednoducho zrušený. Najviac podnikov viac ako 26-tisíc však dôvod svojej nečinnosti uvádzať nechce.
Do projektu sa investovalo štyridsať miliónov slovenských korún a polovicu z tejto sumy financoval predvstupový fond PHARE. Podľa Macha sa toto zisťovanie ukončí koncom júna tohto roka. V budúcnosti však nič podobné úrad neplánuje, pretože projekt považuje za veľmi nákladný.
IVETA MURŽICOVÁ