Znamená to, že riziko teroristického útoku bude znížené z "veľkého" na "zvýšené". Zníženie oznámi v priebehu dnešného dňa americký minister obrany John Ashcroft, informovali zdroje blízke administratíve prezidenta USA Georgea W. Busha.
Stupeň pohotovosti zvýšili zo žltého na oranžový 7. februára na základe získaných informácií, z ktorých jedna sa však o týždeň neskôr ukázala ako falošná.
Išlo o informáciu jedného z členov teroristickej siete al-Káida zadržaného Spojenými štátmi, ktorý tvrdil, že Washington, New York a Florida budú terčom útoku tzv. špinavou bombou. Informátor al-Káidy sa podrobil testu na detektore lži deň po vyhlásení pohotovosti a neprešiel ním.
Pred zvýšením pohotovosti z informácií tajných služieb vyplynulo, že al-Káida by sa v polovici februára mohla pokúšať zaútočiť na rôzne americké ciele, vrátane obytných domov a hotelov.
Predchádzajúce zvýšenie stupňa pohotovosti v rámci farebnej stupnice - zo žltého na oranžový - bolo vyhlásené 10. septembra 2002, tesne pred výročím útokov na USA z 11. septembra 2001. Tento stupeň znížili o dva týždne neskôr.
Žltý stupeň je v strede päťstupňovej škály, oranžový predstavuje druhé najväčšie riziko útoku. Najvyšším je červený stupeň. Vysokopostavení americkí predstavitelia každodenne zhodnocujú a analyzujú informácie získané tajnými službami a na základe nich potom zvažujú vyhlásenie príslušného stupňa pohotovosti.