h mestách ako „kulturfabrik“.
„Môže sa zdať, že projekt rozbiehame len ‚vďaka‘ rušeniu lokálnych tratí. Ale nie je to tak, o budove sme rokovali so železnicami už rok, podarilo sa nám dostať ju do nájmu za symbolický poplatok,“ hovorí Marek Adamov zo združenia. Bohaté aktivity združenia zamerané na alternatívne formy umenia doteraz prebiehajú v stiesnených priestoroch v centre mesta, kde sa musia zmestiť aj výtvarné a pohybové dielne. Kapely, divadielka a performeri tu vystupujú v najmenšom klubovom priestore na Slovensku, pomenovanom podľa skutočnej rozlohy v metroch - 7,7 x 4,4. Napriek tomu dotiahol Truc sphérique do Žiliny viac zahraničných umelcov ako ktorákoľvek iná inštitúcia.
Rekonštrukcia budovy sa začne v máji a bude stáť približne päť miliónov, ktoré chcú získať najmä z grantov a od sponzorov. Kultúrny priestor, ktorý by mal byť aspoň čiastočne hotový v septembri, bude naďalej fungovať aj ako stanica, bude tu čakáreň a predajňa lístkov. „Zasiahneme tak oveľa väčšiu skupinu ľudí, vznikne tu akési multigeneračné centrum,“ hovorí Adamov. V priestoroch stanice má fungovať galéria súčasného umenia, internetová kaviareň, čitáreň, koncertná a divadelná miestnosť či tvorivé výtvarné centrum pre deti i dospelých.
Trvanie jednotlivých tvorivých dielní chcú zosúladiť s grafikonom obnovenej osobnej dopravy medzi Žilinou a Rajcom a poskytnúť tak kultúrne využitie aj ľuďom z obcí, ležiacich popri trati.
ANDREA HARMANOVÁ
Železničná stanica Žilina-Záriečie sa od septembra zmení na jedinečný otvorený kultúrny priestor. Počas otváracieho perfomance tu vystúpi 40 umelcov z11 krajín. Stanica má nielen originálnu perspektívu, ale smutne vstúpila aj do dejín. Súčasná budova stojí od roku 1945, už predtým však odtiaľto deportovali slovenských Židov do koncentračných táborov. Neodmysliteľnou súčasťou stanice sú aj 90-roční manželia železničiari Michulkovci, ktorí tu v služobnom byte bývajú od samého začiatku. Zimu trávia u svojich detí, mesto im prisľúbilo náhradné bývanie.