BRATISLAVA - Pacienti by za lieky mali od apríla platiť stále rovnakú sumu aj v prípade, že by sa ich cena znížila. Doplatok pacientov by mal byť zafixovaný na stanovené obdobie po každej kategorizácii lieku. A ak by sa jeho cena znížila, zarobila by na tom poisťovňa.
Opatrenie, ktoré navrhuje minister Zajac, má znížiť spotrebu liekov a podnietiť predpisovanie lacnejších liekov.
Farmaceutickým firmám sa zavedenie tzv. fixného doplatku nepáči. Doteraz mohli po kategorizácii lieku doplatok pacienta znižovať. Ich výrobok sa tak viac predpisoval a poisťovne platili obrovské sumy za drahé lieky.
„Takéto opatrenie neexistuje nikde v krajinách Európskej únie, je to neoverený experiment. Uvedomujeme si, že cieľom novely je usporiť náklady v zdravotníctve. Ekonomika by však nemala byť povýšená nad záujem zabezpečenia zdravia. Hrozí, že spotreba liekov klesne natoľko, že to bude mať negatívny vplyv na zdravotný stav obyvateľstva,“ hovorí Edita Baránková z Asociácie farmaceutických výrobcov Slovenska. Pacienti si podľa nich nebudú môcť niektoré lieky dovoliť.
Minister Zajac tvrdí, že farmaceutické firmy sa v obave o zníženie svojich ziskov utiekajú k strašeniu pacienta. „U nás sa nemôže stať, aby pacient nedostal liek, ktorý potrebuje,“ povedal. Doterajší systém doplatkov na lieky pripravil podľa neho slovenských občanov ročne o dve miliardy korún. Výrobcovia liekov by si mali podľa neho konkurovať už pred tým, ako liek príde pred kategorizačnú komisiu. (mar, sita)