VIEDEŇ - Strany doterajšej rakúskej koalície sa dohodli na postoji k rozširovaniu Európskej únie. Krajne pravicová strana slobodných (FPÖ) po citeľnom oslabení v novembrových voľbách ustúpila zo svojich radikálnych požiadaviek, nezrieka sa ale ambícií na obranu záujmov sudetských Nemcov.
Dominantné slovo v zahraničnej politike si takmer určite v budúcom kabinete ponechá ľudová strana (ÖVP), ktorá na čele s kancelárom Wolfgangom Schüsselom voľby vyhrala.
Debata o predtým značne horúcej téme sa podľa ministerky školstva Elisabeth Gehrerovej obišla bez sporov. Špičky slobodných, ktorých donedávna viedol kontroverzný Jörg Haider, pred časom priznali, že vyhrážky „vetovania“ vstupu Českej republiky do únie v súvislosti s jadrovou elektrárňou Temelín a takzvanými Benešovými dekrétmi stratili po volebnej porážke zmysel.
Slobodní, ktorí pred rokom organizovali referendum proti Temelínu a napádali Prahu, ale aj Bratislavu za uchovanie povojnových dekrétov v právnom poriadku, mali podľa ich predsedu Herberta Haupta na výber z dvoch možností: buď sa po voľbách odobrať do opozície, volať po vete, ale neurobiť nič pre „Starorakúšanov“ (rakúsky alternatívny termín pre sudetských Nemcov), alebo zobrať odvahu, obnoviť koalíciu a „ďalej bojovať za práva Starorakúšanov v rámci vlády“. „Zvolili sme druhú cestu,“ povedal Haupt.
Ľudovci a slobodní našli spoločnú reč aj v ďalších oblastiach, napríklad školstve alebo bezpečnosti, a podľa Gehrerovej už zostáva vyriešiť iba niekoľko otvorených otázok.
Slobodní sa zatiaľ stavajú zdržanlivejšie k plánom ÖVP na zavedenie nových poplatkov u lekárov alebo k penzijnej reforme. Úspešné dokončenie rozhovorov sa ale všeobecne považuje za hotovú vec.
Diskusie podľa ministerky nie sú tvrdé a FPÖ je k ľudoveckým nápadom omnoho ústretovejšia než neúspešní uchádzači o vládnutie, sociálni demokrati (SPÖ) a Zelení. Posledné zákulisné správy odhadujú, že nová vláda by sa mohla predstaviť na budúci piatok. (čtk)