
K tomuto výbuchu v Groznom sa priznal Basajev. FOTO- ARCHÍV
Čečenský vodca Šamil Basajev na seba berie zodpovednosť za smrť bezmála stovky ľudí, ktorí v decembri minulého roka zahynuli pri bombovom útoku na vládnu budovu v Groznom. Basajev už 10. februára 2003 potvrdil informačnej agentúre Šariát, že celú akciu zorganizovali jeho ľudia.
Teraz však svoje tvrdenie dokladá unikátnymi fotografiami, ktoré dosiaľ neboli zverejnené a ktoré elektronickou poštou údajne on sám zaslal informačnej agentúre Kaukaz-centr. Ruské médiá majú s týmto dôkazovým materiálom problémy, pretože podľa nedávno prijatých zákonov nesmú príslušníkom čečenských ozbrojených oddielov dávať vôbec žiadny priestor. Ide o fotografie vyrobené z videozáznamu. Ten, kto zábery natáčal, musel byť o začiatku operácie presne informovaný. Je totiž nakrútených niekoľko sekúnd pred výbuchom budovy a potom samotná explózia bez zjavného prekvapenia autora záberov, čo svedčí o tom, že nemôže ísť o náhodu.
K fotografiám je pripojený text Šamila Basajeva, ktorý sa teraz podpisuje ako Abdullah Šamil Abu-Idris. Tvrdí, že „hrdinský čin vykonali traja členovia prostej čečenskej rodiny.“ Štyridsaťtriročný otec, jeho sedemnásťročný syn a pätnásťročná dcéra. Mená nie sú uvedené. Mladík mal riadiť osobný automobil VAZ a dievča s otcom nákladný voz KAMAZ naplnený výbušninou.
Podľa Basajeva bolo zabitých 85 príslušníkov ruských tajných služieb, silových zložiek, ruských administratívnych pracovníkov i čečenských úradníkov úplne lojálnych okupačnej moci.
Ruské vedenie sa k posledným vyhláseniam Basajeva zatiaľ nevyjadrilo. Zaujímavejšie však je, že fotografie sa zatiaľ neobjavili ani na oficiálnych stránkach čečenskej agentúry Čečenpres, ktorá je blízka poslednému legálne zvolenému prezidentovi Čečenska Aslanovi Maschadovovi.
Ten už v decembri, dva dni po výbuchu v centre Grozného vydal veľmi diplomatické vyhlásenie. Neodsudzujte útočníkov, ale ľutujte zmarené životy, vyjadruje sa chápavo o „Čečenoch, ktorí kolaborujú s okupačnou vládou“, i o tých, ktorí ako kamikadze na týchto nových spoluobčanov útočia.
Vodcovia dvoch najväčších ozbrojených skupín Basajev a Maschadov majú na používanie teroristických metód v boji s ruskou armádou rozdielne názory a sú i politickými sokmi, ale navonok jeden druhého hodnotia zriedka. Vojensky Basajeva pokladajú za silnejšieho, politický kredit a zvyšky schopnosti komunikovať diplomatickým jazykom so svetom patrí Maschadovovi. I keď podľa ruských tajných služieb je Maschadov zapletený do všetkých teroristických činov vrátane útoku na moskovské divadlo Dubrovka, je pravdepodobné, že o mnohých z nich vôbec nevedel alebo im nebol schopný zabrániť.