BRATISLAVA – Úrady práce čakajú hromadné prepúšťania v stovkách slovenských firiem. Bez vlastného pričinenia príde v nasledujúcich mesiacoch o prácu takmer 20-tisíc ľudí. „V januári sa hromadné prepúšťania týkali vyše 1200 ľudí, ktorí pracovali v 25 firmách,“ hlásia úrady práce.
Rušenie pracovných miest vo veľkom sa netýka iba problémových podnikov. Za prepúšťaním v niektorých obrích a ziskových podnikoch stoja, paradoxne, zahraniční investori. Ide napríklad o rafinériu Slovnaft, ktorú pred tromi mesiacmi ovládol maďarský MOL, alebo o Západoslovenskú energetiku, patriacu pod nemecký koncern E.ON.
Vo veľkých slovenských firmách vládne ešte od čias socializmu prezamestnanosť. „Znižovanie počtu zamestnancov v bývalých štátnych podnikoch bude pokračovať. Potom by malo dôjsť k zvyšovaniu platov zostávajúcich pracovníkov, lebo ich produktivita bude rásť,“ predpovedá ekonóm Ján Tóth.
Aj hromadné prepúšťanie má však svoje pravidlá. Prepustení zamestnanci majú nárok na dvoj- až trojmesačnú výpovednú lehotu a na dvojmesačné odstupné. Ak chce zamestnávateľ zvýšiť produktivitu práce tak, že zruší neefektívne pracovné miesta, nesmie nasledujúci polrok znovu zriadiť takéto miesto a prijať naň iného človeka.
Po prepustení má nezamestnaný dve možnosti. Môže sa do siedmich dní prihlásiť na úrade práce alebo zostať dobrovoľne nezamestnaný. Prvá možnosť má tú výhodu, že úrad bude za neho platiť do zákonných fondov. Ten, kto je nezamestnaný dobrovoľne, si musí odvody mesačne hradiť sám.
Nie všetky firmy riešia prezamestnanosť hromadným prepúšťaním. Niektoré zvolia radšej postupné znižovanie počtu zamestnancov. „Tí starší odchádzajú do penzie a nových namiesto nich neberieme,“ opisujú svoju stratégiu Slovenské elektrárne a SPP. Elektrárne tak tento rok opustí 600 a plynárne 100 zamestnancov.
Autor: Tomáš VeleckýIVETA MURŽICOVÁ