BRATISLAVA - Predaj pohľadávok Sociálnej poisťovne sa stáva realitou. Riaditeľ tejto verejnoprávnej inštitúcie, ktorá hospodári s peniazmi v objeme blízkom štátnemu rozpočtu, Miroslav Knitl včera uviedol, že zoznam predávaných pohľadávok bude známy do konca mesiaca.
Hlavnou podmienkou uchádzačov o pohľadávky bude cena. K tomuto pôvodne prezentovanému kritériu však pribudlo ďalšie: „Mali by to byť subjekty, ktoré nemajú voči štátu žiadne podlžnosti,“ spresnil člen správnej rady Sociálnej poisťovne Alexander Horváth.
Poisťovňa začne s prvým kolom predaja pohľadávok v septembri alebo októbri. Na predaj sú dlhy takmer 25-tisíc podnikov v objeme 13,557 miliardy korún. Drvivú väčšinu 11,8 mld Sk tvoria pohľadávky voči podnikom, ktoré sú už v konkurze.
Naopak, najmenej početnou skupinou dlžníkov, ktorých dlhy sú na predaj, sú bonitné existujúce firmy (411 mil. Sk). Zvyšný 1,3-miliardový objem pohľadávok na predaj eviduje Sociálna poisťovňa voči existujúcim podnikom s nízkou bonitou. Všetky ponúknuté pohľadávky sú staršie ako tri roky.
Cena pohľadávok bude otázkou vzájomných rokovaní so záujemcami. Horváth: „Nás nikto nedonúti robiť zlé obchody; na druhej strane potrebujeme peniaze.“ Oficiálne ocenenie pohľadávok teda nebude hrať kľúčovú úlohu, ale bude iba záchytným bodom Sociálnej poisťovne pri rokovaniach.
K otázke ceny sa vyjadril aj Knitl: „Všetko, čo bude viac ako desať percent objemu pohľadávky, budem považovať za pozitívne.“ Práve desaťpercentnú úspešnosť totiž poisťovňa dosahovala pri vymáhaní dlhov cez exekúcie. Skúsenosti z predaja pohľadávok Slovenskej konsolidačnej však hovoria o oveľa nižšom percentuálnom výnose.
Sociálna poisťovňa včera predstavila aj projekt, ako dostať časť peňazí od neplatičov, ktorých dlhy vznikli len nedávno. Mala by tak dosiahnuť odpustením penále, keď dlžník zaplatí istinu. Tento projekt sa vzťahuje na subjekty, ktorých dlhy vznikli medzi 1. júlom 1999 a 30. júnom 2001. Ponuka poisťovne platí iba do konca októbra. „Týmto (časovým vymedzením) sme dosiahli, že o odpúšťaní penále nebudú rozhodovať žiadne subjektívne komisie v našich pobočkách,“ uzavrel Knitl.
TOMÁŠ VELECKÝ