Kuvajt 26. februára (TASR) Príslušníci americkej námornej pechoty sa plazia cez kuvajtskú púšť so zbraňami M-16 v rámci výcviku bojov v mestských oblastiach, aby sa pripravili na všetky situácie vo vojne. Teraz je však môžu len ťažko predpokladať, čo iracký prezident Saddám Husajn urobí, ak bude zahnaný do kúta.
"Toto nebude vojna muža proti mužovi. Budete počuť o tunajších teroristických bombových útokoch," povedal 20-ročný mechanik Chassan Chaadijev z kalifornského Walnut Creeku, sediac na obojživelnom útočnom vozidle. "Niektorí ľudia sú naivní. Myslia si, že to bude veľmi ľahké."
Tisíce amerických vojakov prichádzajú každý týždeň do Kuvajtu s početnou vojenskou technikou, od húfnic po tanky typu M1A1. Na rozdiel od vojny v Perzskom zálive v roku 1991, ktorej cieľom bolo oslobodiť Kuvajt, americkí vojaci budú mať ešte inú úlohu, zbaviť Saddáma moci, čo vzbudzuje otázky, aká bude jeho odveta, ak je v hre jeho prežitie.
Zatiaľ je to hra na vojnu, ale atmosféra je naozaj vážna pre vojakov amerického námorníctva v najbližšom americkom vojenskom tábore k irackej hranici.
Počas výcviku sa vojaci pripravujú na najhoršie. "Všetko je možné. Pripravujeme ľudí na útok chemickými zbraňami, ako rozpoznať symptómy," tvrdí Lewis Langella z Kalifornie, ktorý velí 50 mužom. "Niekedy je to veľa slín a bolesť s hrudi. Niektoré z obetí pociťujú eufóriu. Nemajú poňatie, kde sa nachádzajú."
Niekedy sa vojaci cez svoje ďalekohľady zahľadia cez rovnú púšť smerom k Iraku so zvedavosťou, či budú musieť bojovať v uliciach Bagdadu. Vojaci strávili hodiny vykopávaním dverí a rozbíjaním okien, učili sa signály rúk na kurzoch bojov v zastavaných oblastiach.
Podľa analytikov je Saddám, ktorý sa pevne drží pri moci aj napriek 12 rokom sankcií a tlaku západných krajín, pravdepodobne oveľa viac nepredvídateľným vodcom, ak je jeho pozícia ohrozená.
"Bude asi veľmi ťažké nájsť ho. Nikto nevie, kde je. Pozrite na Usámu bin Ládina. Nikto nevie, či je mŕtvy alebo živý," hovorí americký dôstojník ako predsunutý vojenský pozorovateľ, ktorý pomáha ťažkému delostrelectvu so zameriavaním cieľov.
Príslušníci americkej námornej pechoty sa teraz koncentrujú na prevádzku tábora, ktorý pripomína montážnu linku vojenskej techniky, kde sa disciplinovaní vojaci udržujú v kondícii rôznymi cvikmi. Skupiny mužov študujú obsiahle manuály, aby sa uistili, že každá časť húfnice je na správnom mieste. Ďalší trpezlivo kontrolujú tanky M1A1, alebo zakopávajú rádioantény do piesku. "Je známy ako kráľ bitky," pripomína seržant Thomas Schumacher z Las Vegas. Jeho húfnica môže vystreliť vysokoexplozívnu muníciu až do vzdialenosti 17 míľ.
Niektorí z nich neboli nikdy na Blízkom východe a iba teraz si zvykajú na život v púšti, kde sa holia po ležiačky v piesku so žiletkou, používajú malé zrkadlo a fľašku minerálnej vody. "Chýba mi moja priateľka, ktorá je doma. Dostávať e-maily je tu asi najlepšia vec," povedal jeden z vojakov, 29-ročný Gary Gillis.