
Ken Clarke
* študoval právo v Cambridge, poslancom je od roku 1970
* má skúsenosti z vlády Thatcherovej i * Majora - minister financií, vnútra, zdravotníctva a školstva
* známy milovník piva, cigár a dobrého džezu
* je proeurópsky - argumentuje za euro
Nový vodca sa hľadá namiesto Williama Haguea, ktorý odstúpil po júnovej porážke strany v parlamentných voľbách.
Kenneth Clarke sa stal favoritom potom ako porazil Michaela Portilla v poslednom kole hlasovania členov parlamentu. Je obľúbencom mnohých obyčajných voličov konzervatívcov, ale čo je ešte dôležitejšie, je obľúbenejší ako Duncan Smith u tých voličov, ktorí volili labouristov v rokoch 1997 a 2002, ale v minulosti uprednostňovali konzervatívcov.
Clarke vyzval členov strany, aby sa sústredili na jedinú otázku, ktorá zaváži: ktorý kandidát môže vyhrať najbližšie všeobecné voľby? Clarke sa nazdáva, že konzervatívna strana môže vyhrať len vtedy, ak sa vráti do stredu.
Clarke má bohaté ministerské skúsenosti. Pracoval vo vláde Margaret Thatcherovej aj Johna Majora. Vystriedal štyri kabinetné stoličky vrátane ministra vnútra a financií. Podľa niektorých sú jeho skúsenosti výhodou, podľa iných teraz konzervatívci potrebujú novú tvár. Nepoškvrnenú aférami Majorovej vlády.
Clarkovou najväčšou slabinou sú proeurópske názory. Zatiaľ čo väčšina jeho spolustraníkov patrí k euroskeptikom, Clarke sa nikdy nevyhýbal jasnému formulovaniu svojho presvedčenia, že Veľká Británia by sa mala pridať k euru.
Aj on sa však túži vyhnúť neutíchajúcej diskusii o Európe. Vyzval stranu, aby odsunula „fanatizmus“ v otázke Európy a aby sa sústredila na problémy ako zdravotníctvo, školstvo a ekonomika. „To, čo chce počuť britská verejnosť od konzervatívnej strany, rozhodne nesúvisí s Európou,“ povedal.
Iain Duncan Smith je protikladom svojho súpera známeho uvoľneným vystupovaním. Bez ministerských skúseností ponúka čisté ruky. Tento bývalý vojak viedol svoju predvolebnú kampaň s bezohľadnou efektivitou generála. Je kandidátom pravice a zarytým odporcom Európy. Je proti jednotnej mene, kritizuje Európsku jednotku rýchleho nasadenia a Bushov projekt raketovej obrany ho nadchol.
Podľa Duncana Smitha spočíva cesta k volebnému víťazstvu v primknutí sa k tradičným hodnotám, a zároveň treba voličom pomôcť objaviť ich „vrodený konzervativizmus“. Kritici Duncana Smitha namietajú, že by bol Haguem číslo dva.
Výsledky korešpondenčného hlasovania členov strany vyhlásia 12. septembra. Kľúčová otázka znie, či definitívne rozhodnutie ukončí všetky vnútrostranícke spory, alebo či ďalej rozloží stranu. Ak si konzervatívci vyberú ideologickú čistotu, podporia Duncana Smitha, ak zatúžia vyhrať nové všeobecné voľby, budú hlasovať za Clarka.
PRE SME - TIM HAUGHTON,
Londýn