
FOTO - ČTK
Tento fantastický gitarista so skúsenosťou bývalého narkomana ešte dnes ospravedlňuje ich užívanie. „Nemám s nimi žiadny problém, ale mal som problémy s ľuďmi, ktorí ich predávajú,“ povedal nedávno 59-ročný Richards austrálskemu denníku Herald Sun. „Pokiaľ sa nemusíte vydať do smradľavej stoky a stretnúť sa tam s ľuďmi, ktorí v nej žijú, dá sa to vydržať,“ dodáva.
Jeho život sa stal predmetom mnohých biografií. Ich autori sa čudujú, že prežil, zatiaľ čo kumpáni umierali ako muchy. Namiesto toho, aby so silným heroínovým návykom v sedemdesiatych rokoch skoncoval, dal si radšej ďalšiu dávku.
Naposledy ho skritizoval hovorca národného strediska pre výskum drog a alkoholu Paul Dillon: „Keith Richards má za sebou veľa, to dobre vieme. Ale ak hovorí, že užívanie drog nie je škodlivé, rizikové, potom sa pohybuje na nebezpečnej pôde.“
Keith Richards tvrdí, že niektoré z vydarených piesní napísal pod vplyvom omamných látok. Ale vedel, kedy treba prestať. Keď Stones vyrážali na turné, dal si pauzu a do drogového heroínového oparu sa vracal, keď sa dlhé koncertné šnúry skončili. Podľa Dillona však z Richardsových úst vychádza zlé posolstvo: „Problém je to v tom, že on vychádza z faktu, že do toho spadol, dostal sa do problémov, žil búrlivo, ale sa z toho vyhrabal. Nakoniec to vyznieva úplne naopak: týmto všetkým som prešiel a prežil som. Má byť opatrný na to, čo hovorí, hlavne keď má vplyv na mladých.“
„Drogy sa považujú za problém pre súvislosti, do ktorých ich spoločnosť dáva,“ tvrdí Richards. Vaše telo je svätyňa a vy máte právo položiť si otázku: čo asi dokáže táto pilulka alebo chutí mi toto fajčivo?“
Jeho odporcovia považujú Richardsove prirovnania za hipisácke rečičky: „Je smiešne, keď ľudia ako Richards a Steve Tyler z Aerosmith hovoria o svojom tele ako o svätyni. Potom treba pripomenúť, čo zo svojím telo robili. Keith a Steve sú perfektné chodiace reklamy na to, prečo sa treba fetovania vyvarovať.“
(peb)