
Nový juhokórejský prezident Ro Mu-hjon to nebude mať so severným susedom jednoduché.
FOTO - REUTERS
SOUL, KUALA LUMPUR - Niekoľko hodín pred tým, ako sa v juhokórejskom Soule začala inaugurácia nového prezidenta Ro Mu-hjona, vystrelila Severná Kórea raketu do Japonského mora. Bol to jasný akt provokácie, hoci podľa prvých informácií nešlo o nebezpečnú raketu. Americký minister zahraničia Colin Powell v prvej reakcii označil skúšku za neškodnú. Tvrdil, že USA dostali signál, že sa niečo také chystá, a tak nejde o prekvapenie. „Namiesto kvetov poslali raketu,“ doplnil ho hovorca Bieleho domu Ari Fleischer neskôr a dodal, že po tomto nemôže očakávať Severná Kórea žiadnu finančnú pomoc.
Raketa dopadla 60 kilometrov od pobrežia Kórejského polostrova do medzinárodných vôd. Hovorca japonskej vlády upokojoval, že nič nenaznačuje, že by išlo o raketu dlhého doletu. Dodal, že treba zistiť, prečo k odpáleniu došlo. Tokijská burza na správu reagovala prudkým poklesom cien akcií.
Severná Kórea zmrazila testovanie rakiet dlhého doletu v roku 1999, v posledných mesiacoch však rastú obavy, že KĽDR by mohla testy obnoviť. Medzinárodné spoločenstvo sa negatívne stavia aj k jej jadrovým aktivitám.
Nemenovaný člen severokórejskej delegácie na summite Hnutia nezúčastnených krajín v Malajzii raketovú skúšku potvrdil. Dôvody sú bezpečnostné, povedal, ale odmietol povedať viac. Severokórejčania včera vyhlásili, že do ich vzdušného priestoru preniklo americké špionážne lietadlo s jasným cieľom pripraviť preventívny vojenský úder USA proti KĽDR.
Obavy Južnej Kórey, Japonska aj Spojených štátov zo severokórejských raketových skúšok vychádzajú najmä zo skúseností z roku 1998, keď KĽDR vypálila trojstupňovú raketu, ktorá preletela Japonsko a dopadla do Tichého oceánu. Dokázala tým, že je schopná napadnúť akúkoľvek časť japonského územia.
Nový juhokórejský prezident v inauguračnej reči na incident nezareagoval, ale vyzval Severnú Kóreu, aby zastavila svoj jadrový program. Na rozdiel od svojho spojenca Spojených štátov, ktoré tvrdia, že v prípade KĽDR je možné riešenie krízy všetkými spôsobmi, Ro Mu-hjon vylúčil nasadenie sily proti Pchjongjangu.
Znalec ázijských pomerov, ktorý si neželal byť menovaný, povedal, že raketový pokus prispeje k destabilizácii na Kórejskom polostrove a môže prinútiť ďalšie krajiny k jadrovému zbrojeniu, pričom samotné preteky v zbrojení už prebiehajú.