
Minisukňa v poňatí módneho domu Luciano Soprani na prehliadke v Miláne. FOTO – ČTK/AP
Podľa parížskych módnych expertov možno tentoraz nástup kratučkých sukienok interpretovať ako optimistický prvok v čase nepriaznivej ekonomickej i politickej situácie spojenej s neistotou ohľadne možnej vojny s Irakom.
Minisukne vstúpili vďaka londýnskej návrhárke Mary Quantovej do dejín módy ako symbol šesťdesiatych rokov minulého storočia, ktoré boli obdobím bezstarostnosti a prosperity.
„Pohľad na fotky z tých čias umožňuje módnym návrhárom uniknúť zo súčasnej ekonomickej a politickej reality a znovu nájsť určitú ľahkosť,“ hovorí Pamela Golbinová z parížskeho Múzea módy a textilu.
„Mini je skrátka nositeľkou optimizmu,“ pripája sa Thomas Zylberman z módneho štúdia Carlin International, ktoré sa podieľa na rozpoznávaní budúcich módnych trendov. Podľa neho sa tak chce svet módy uistiť, že sa všetko obráti na dobré.
Podľa niektorých expertov však tohtoročný návrat minisukní totálne popiera doterajšie zákonitosti módy. „Je to prekvapivý trend. V histórii módy sa mini objavovali v časoch prosperity, ako napríklad v šesťdesiatych a osemdesiatych rokoch. Obdobia krízy bývali v znamení dlhých sukien, ako to bolo hoci na začiatku 90. rokov,“ uviedla zástupkyňa šéfredaktora známeho módneho mesačníka L‘Officiel Cécile Sépulchreová.
Medzi tým, čo bolo možné v poslednom čase vidieť na módnych mólach od Paríža až po New York, a medzi skutočným stavom sveta vraj po prvýkrát vidí veľký rozpor. „Návrhári sa napriek kríze chopili mini. Buď majú dobrý odhad a situácia sa zlepší, alebo sa zmýlili a mini sa budú tentoraz zle predávať.“
Autor: RADKA MARKOVÁ, čtk, Paríž