V Prešovskom kraji v januári v porovnaní s decembrom ušetrili 57 miliónov korún. Libuša Stulančáková z tamojšieho krajského úradu to vysvetľuje najmä tým, že sa znížila výška životného minima na účely hmotnej núdze. Oproti decembru minulého roka vyplatili o 28,5 milióna korún menej (celkovo 140,9 milióna). O podobnú sumu vyplatili menej aj na kompenzačných príspevkoch ťažko zdravotne postihnutým.
Nie všade sa však štátu darilo takto šetriť. V okrese Revúca vyplatili len o 300-tisíc korún menej z celkových 25 miliónov. Podľa vedúcej sociálneho odboru Ivety Smerekovej v okrese jednak stúpol počet poberateľov príspevku na bývanie, jednak sa ešte neprejavilo zníženie kompenzačných príspevkov ťažko zdravotne postihnutým. „Tie vyplácame niekoľko mesiacov dozadu, lehota na vybavenie je dlhá.“
Hovorí však, že pribudlo aj veľa nových žiadateľov o sociálnu pomoc. Sú to najmä tí, čo pracovali v rámci verejnoprospešných prác, ďalší sa vrátili z vojenskej služby či skončili školy. „Ani nevieme, kde sa tí ľudia berú,“ čuduje sa Smereková.
Minister sociálnych vecí Ľudovít Kaník tvrdí, že účinok opatrení treba porovnávať s tým, čo by sa stalo bez sprísnenia vyplácania dávok. „Počet ľudí odkázaných na sociálne dávky by bol v niektorých okresoch oveľa vyšší.“
Podľa Kaníka pritom úspory neboli jediným cieľom opatrení. Ich cieľom bolo tiež viesť ľudí k výraznejšej aktivite pri získavaní práce či k tomu, aby pracovali v prospech obce. „To je, myslím, dôležitejšie ako miliónové úspory, hoci aj tie sa podľa predbežných výsledkov dosahujú podľa plánu.“ (joč, zoh)
Na pomoc si zavolali súkromnú ochrankuBRATISLAVA - Odkedy začali platiť prísnejšie podmienky na vyplácanie sociálnych dávok, mnohí pracovníci okresných úradov trávili v práci soboty a nedele.
„To je zakaždým, keď sa novelizuje nejaký sociálny zákon, a to je, bohužiaľ, každý polrok. Už dva, tri roky dozadu,“ tvrdí vedúca sociálneho odboru okresného úradu na južnom Slovensku.
„Museli sme prerobiť okolo šesťtisíc rozhodnutí,“ hovorí Iveta Smereková z Okresného úradu v Revúcej. Obetovali víkendy, keďže „je to práca s číslami, na to potrebujete pokoj“.
To však ani zďaleka nie je všetko. Podľa Smerekovej vydá „dávková“ pracovníčka mesačne 100 - 150 rozhodnutí. „To je 150 rozhodnutí, k tomu 150 výpočtových listov, teraz to treba zaevidovať do pošty cez počítač, vypisovať obálky.“
Soboty trávili v práci aj pracovníci sociálneho odboru Okresného úradu v Levoči. „V podstate ani nebadáme rozdiel medzi zmenami v zákonoch, pretože to je nenormálny nátlak,“ tvrdí jeho vedúca Daniela Gallovičová. Okrem toho museli znášať ešte aj vyhrážky a dokonca fyzické útoky rozhorčených poberateľov dávok. Na mesiac si preto najali súkromnú bezpečnostnú službu. „To nám pomohlo, potom už neboli veľké incidenty.“
Zlepšenie v blízkej budúcnosti neočakáva. Keď okresné úrady začnú od júla vyplácať detské prídavky, bude na to treba podľa nej najmenej päť ľudí. „Vraj nedostaneme nikoho,“ dodáva. (joč)