Z odborármi sa zástupcovia vlády a zamestnávateľov dohodli na väčšine zmien. Ostalo ešte šesť požiadaviek odborárov, o nich budú rokovať v piatok.
Minister práce Kaník očakáva, že ak sa udrží vecná rovina diskusie, nebude žiadny dôvod na nedorozumenia alebo sociálne napätie.
Viceprezident odborárov Peter Gajdoš to tak optimisticky nevidí. Ocenil síce ústretový prístup vlády, ale pre odbory budú dôležité práve ostávajúce nevyriešené požiadavky. Bez nich ostanú v zákonníku zásadné rozpory. „Definitívne stanovisko k Zákonníku práce bude schvaľovať až zajtrajšie (dnešné -pozn. red.) predstavenstvo konfederácie,“ povedal Peter Gajdoš.
Minister Kaník upozorňuje, že po zdĺhavých rokovaniach potom zo samotnej odborovej centrály prichádzajú niekedy rozporné vyjadrenia. „Pokiaľ nie je dohodnuté všetko - nie je dohodnuté nič,“ ozrejmil prístup odborárov Gajdoš.
Práve dnes sa koná odborársky snem, ktorý podľa očakávania vyhlási tzv. krízový stav. To je podľa Gajdoša signál, že odbory sú pripravené presadzovať svoje požiadavky aj nátlakovými akciami. Odborári budú na sneme hodnotiť nielen Zákonník práce, ale celkovú situáciu v spoločnosti. Gajdoš si nemyslí, že by snem vyhlásil hneď generálny štrajk, ale môže prijať podmienky, za ktorých by k nemu malo dôjsť, a rozhodnúť o iných nátlakových akciách sociálneho boja.
Premiér Dzurinda si naopak myslí, že úspešne vedený sociálny dialóg o Zákonníku práce je príkladom, že pri použití argumentov sa problémy dajú riešiť rokovaniami. Tvrdí, že nie je dôvod na vnášanie nepokoja do spoločnosti. (zoh)