
Českí chemici nacvičovali v Kuvajte ošetrenie amerických vojakov zasiahnutých nervovým plynom. O týždeň sa pridajú slovenskí kolegovia. FOTO - ČTK
BRATISLAVA - Slovenskí chemici odchádzajú už dnes do Kuvajtu a mali by tam byť do konca roka. Počíta sa aj s možnosťou, že do toho času jednotka nesplní svoju misiu. Pre taký prípad sa už v súčasnosti začal výcvik ďalších vojakov, ktorí by pôvodných nahradili po šiestich mesiacoch.
Veliteľ Ladislav Svatík je spokojný s materiálnym vybavením jednotky. Výstroj jedného vojaka stojí 200-tisíc korún. Overili ho už naši vojaci pôsobiaci v misii v Afganistane.
Spoločná jednotka do možných bojov zasiahne, ak Rada bezpečnosti OSN prijme uznesenie, ktoré to umožní. Dovtedy bude poskytovať humanitárnu pomoc za predpokladu, že budú použité zbrane masového ničenia.
Slovenská vláda včera schválila podpis dohody s Kuvajtom o statuse našich ozbrojených síl, ktoré budú pôsobiť v rámci spoločných akcií medzinárodnej koalície v Iraku.
Minister obrany Ivan Šimko povedal, že podľa dohody príslušníci slovenskej jednotky musia dodržiavať a rešpektovať právo, zvyky a tradície Kuvajtu. Dodal, že vojakom budú udelené aj niektoré imunity a privilégiá podľa viedenskej konvencie.
Dohoda upravuje aj samotný príchod, pobyt a odchod slovenskej jednotky. Vláda Kuvajtu už dohodu schválila. Za Slovensko ju podpíše náš veľvyslanec v Kuvajte. Kuvajt môže kedykoľvek požiadať o stiahnutie slovenských ozbrojených síl zo svojho územia. Právo na stiahnutie svojej jednotky z územia tohto štátu si vyhradila aj slovenská strana.
(rp, tasr)
Prvé lietadlá USA preleteli nad Slovenskom
BRATISLAVA - Vojenské dopravné lietadlá USA v uplynulých dňoch uskutočnili prvé prelety cez slovenský vzdušný priestor v súvislosti so situáciou okolo Iraku a plánujú sa ďalšie. Potvrdilo to ministerstvo zahraničných vecí. O konkrétny transport po železnici či po ceste zatiaľ USA nepožiadali. (tasr)
Analytik Pezl: Myslím, že je to na spadnutie
BRATISLAVA - Väčšina západných krajín už stiahla z Iraku svojich diplomatov. Do oblasti sa sťahujú tisícky vojakov, medzi nimi aj slovenská jednotka. Vojenský analytik Karel Pezl si myslí, že aj to je signálom blížiacej sa vojny. „Ten termín je na spadnutie,“ hovorí.
Slovenskí vojaci budú v Kuvajte pôsobiť spoločne s českými. Pezl neočakáva, že to spôsobí problémy. Vojaci oboch krajín si podľa neho rozumejú, majú podobný výcvik aj metodiku ešte z čias spoločného štátu a minimálne sú aj rozdiely v materiálnom vybavení.
Pezl predpokladá, že naša jednotka bude potrebovať približne 14 dní na aklimatizáciu. Zvyknúť si musí na nové miesto, inú klímu a odlišný systém velenia. „Nakoniec na tom môže byť lepšie ako tá, ktorá je tam dlhší čas a už trpí ponorkovou chorobou,“ dodal Pezl. (rp)