
FOTO - REUTERS

Tony Blair presviedčal parlament, že Saddám Husajn dostal skutočne poslednú šancu. V okolí Iraku čakajú britskí a americkí vojaci na povel na začiatok akcie.
Zhoda v Bezpečnostnej rade OSN o Iraku sa dnes javí ako nemožná. Amerika, Británia, Španielsko a Bulharsko na jednej a Francúzsko, Rusko, Čína, Nemecko, Sýria na druhej strane pôsobia odhodlane brániť svoje pozície.
Prečo sa potom Bush do OSN vôbec vrátil? Prečo riskuje, že ho rada odmietne? A hlavne: je vôbec šanca, že by sa rozdelená rada nakoniec predsa len dohodla?
Ešte pred týždňom sa Biely dom tváril, že o novú rezolúciu nestojí. Tvrdil, že na akciu stačí aj predošlá rezolúcia číslo 1441. Irak ju zjavne neplnil, a preto by vraj prezident George Bush akciu obhájil. Bush by jednoducho zavelil, že prišiel čas na „vážne následky“, s ktorými podľa rezolúcie musí Saddám Husajn počítať.
Čo sa zmenilo, že teraz zrazu bojuje o priazeň svetového spoločenstva? Uvedomil si, že bez OSN nebude mať morálnu autoritu, ktorá by dokázala potlačiť miliónové demonštrácie proti vojne. Ani to však nie je kľúčové. Podľa expertov ide najmä o pomoc jedinému skutočnému spojencovi: Tonymu Blairovi.
Blair mandát OSN nutne potrebuje, aby si poradil s rastúcou nespokojnosťou vo vlastnej Labouristickej strane. Blair potrebuje rezolúciu, Bush potrebuje Blaira.
Ten sa včera parlament snažil presvedčiť, že vojnou nie je nadšený. Že sa do nej nehrnie, a preto opakoval, že ešte stále je šanca na mierové riešenie. Jasne však upozornil, že aj francúzsko-nemecké memorandum, ktoré je protiváhou návrhu britsko-americkej rezolúcie, priznáva, že Irak neplní podmienky rezolúcie.
Zdá sa, že práve na tomto bode sa rozhodne. Saddám inšpektorov nikdy nebral vážne. Celé roky s nimi zaobchádzal ako s nutným zlom, skutočne však nespolupracoval. A tak je to aj teraz.
Šéf inšpektorov Hans Blix mu dal ultimátum: do soboty musí začať likvidovať rakety Samúd 2. Bagdad tvrdí, že tieto rakety nie sú proti dohodám, ktoré určila OSN, ale inšpektori hovoria, že doletia ďalej. Napriek tomu je jasné, že rakety Samúd 2 nie sú najdôležitejšou zbraňou a skutočným kľúčom k odzbrojeniu Iraku. V diplomatickej bitke však takúto vážnosť môžu získať. Práve rakety Samúd 2 sa môžu stať zámienkou na vytúženú zhodu v Bezpečnostnej rade.
„Ak je Saddám taký hlúpy a odmietne odzbrojenie, potom Američania dostanú rezolúciu,“ povedal denníku The New York Times bývalý Clintonov vyslanec pri OSN Richard Holbrooke. A zdá sa, že Saddám taký hlúpy je. V rozhovore pre americkú televíznu stanicu CBS povedal, že rakety ničiť nebude.
Potom naozaj príde na Bushove slová, že celá kríza je predovšetkým skúškou OSN. Načo majú pokračovať inšpekcie ďalšie štyri mesiace, ak Saddám nesplní ani najjednoduchšiu požiadavku?
Členov Bezpečnostnej rady čakajú ťažké dva týždne. Budú musieť zvažovať, či chcú riskovať stratu významu rady, a navyše budú musieť čeliť silnejúcemu diplomatickému tlaku z Washingtonu. Denník Los Angeles Times už včera napísal, že bude brutálny.
MATÚŠ KOSTOLNÝ