BRATISLAVA – Zneužívanie zamestnancov na Slovensku stále existuje. Okrem toho, že firmy nútia zamestnancov robiť nadčasy bez príplatkov, oficiálne uzatvoria zmluvy na minimálnu mzdu s tým, že ďalšiu časť výplaty dostanú na ruku. Keď sa zamestnanec ozve, povedia mu – keď sa ti nepáči, môžeš ísť, desiatky ďalších to rady vezmú. Firmy zaviedli túto prax, aby štátu platili čo najnižšie odvody.
Štátny tajomník ministerstva práce Miroslav Beblavý nepopiera, že také praktiky sa používajú – najmä pri ľuďoch s najnižšou kvalifikáciou a v oblastiach s vysokou nezamestnanosťou. Ministerstvo chce proti tomu urobiť opatrenia – napríklad znížiť odvody pre podnikateľov.
Zároveň však tvrdí, že firiem, ktoré platia zamestnancom minimálnu mzdu a ešte niečo bokom, nie je tak veľa, ako sa zdá. V roku 2001 oficiálne zarobilo menej ako šesťtisíc korún hrubého zhruba päť percent zamestnancov.
„Robila som účtovníctvo vo firme v Brezne. Väčšina ľudí mala v zmluve päťtisíc korún a šéf neoficiálne doplácal bokom do sedemtisíc. Doplatok však nebol zaručený, nik ho nemal v zmluve. Všetci čušali, nik sa neozval. Tu sa niet kde sa zamestnať, takže nie je iná možnosť,“ hovorí pani z Horehronia. Meno firmy ani svoje povedať nechce. Vie, že svedčiť by nešiel nikto.
V niektorých bratislavských reštauráciách čašníci pracujú úplne bez zmlúv. Jeden z nich dostal výpoveď na druhý deň po tom, ako sa po niekoľkých mesiacoch majiteľa reštaurácie opýtal, kedy už dostane pracovnú zmluvu.
V mnohých prípadoch nepomôže ani inšpekcia. Podľa Beblavého výzva najmä pre odbory a zamestnanecké rady. Zneužívanie zamestnancov sa však objavuje najmä v menších firmách, kde odborové organizácie nie sú.
„O tomto probléme vieme, je všeobecne známy, ale vo firmách, kde máme odborovú organizáciu, nie je dominantný,“ hovorí Pa- vol Ondriš z Odborového zväzu KOVO. „Každý človek, ktorý je ochotný akceptovať takýto systém, je pre zamestnávateľa lacnejší. Pri 18-percentnej nezamestnanosti je každý rád, že má nejakú robotu, takže ľudia sa určite nebudú ozývať.“
Podobné praktiky neodsudzujú ani mnohí čestní zamestnávatelia. Hovoria, že na vine sú vysoké odvody, ktoré musia platiť štátu, čím sa zamestnávanie predražuje.
Viac v rubrike MZDY