
FOTO – ARCHÍV
Včera v Key West na Floride uviedli jednu z najúspešnejších divadelných hier 20. storočia. Herečka Elizabeth Ashleyová v obnovenom broadwayskom naštudovaní uhranula divákov v hre Mačka na horúcej plechovej streche. Tá už v roku 1955 vyhrala Pulitzerovu cenu. K tomu si diváci prezreli exkluzívny zostrih spomienok osobností na jedného z najgeniálnejších dramatikov – Tennessee Williamsa. Prvý festival Tennessee Williamsa sa uskutočnil pri príležitosti 20. výročia od jeho úmrtia (24. februára 1983).
Williams je veľký dramatik, o tom niet sporu. A nielen preto, že bravúrne odhaľuje pravdu o intimite našich životov, pred ktorú sa tak zúfalo schovávame. Je úžasný v tom, že celý zápas o človečenstvo posväcuje nesentimentálnym súcitom a nežnou láskou. Mačka na horúcej plechovej streche je poškvrnená i posvätená Williamsovým životom, veď Williams sám seba liečil z mnohých tráum, zrútení, komplexov a robil to „jednoducho“: pravdou, nádejou, citom a s veľkým talentom, vďaka ktorému nás jeho tvorba fascinuje aj dnes.
Dramatik, spisovateľ prózy i poézie, esejista Tennessee Williams sa narodil ako Thomas Lanier Williams 26. marca 1911 v Columbuse pri Mississippi. Priatelia mu hovorili Ten alebo Tom. Rodičia sa stále hádali a deti ustavičné napätie ťažko znášali. Väčšiu časť detstva strávil so starými rodičmi z matkinej strany pri Tennessee a Mississippi. Bol typickým americkým južanom a aj vďaka nemu si vydobyli dramatici a spisovatelia z tejto oblasti také výnimočné postavenie.
Keď v divadle videl v osemnástich Ibsenovu hru, bolo rozhodnuté. Rozhodol sa, že bude dramatikom. Už predtým sa s esejou zúčastnil na celonárodnej súťaži a získal tretie miesto. Spočiatku sa ťažko pretĺkal, ale vždy písal. Prvý poriadny autorský grant dostal až v roku 1939, bolo to tisíc dolárov.
Williams, ktorý sa do ostrovného mestečka Key West presťahoval v polovici štyridsiatych rokov, získal svoju prvú Pulitzerovu cenu v roku 1948 za hru Električka zvaná túžba. Populárnu hru prepísal počas svojho pobytu v miestnom hoteli La Concha. S hrou začal ešte v New Orleans.
V Key West ho ľudia poznali ako muža v bielom, pretože práve oblečenie tejto farby uprednostňoval. Páčilo sa mu tam, trochu čudácky chlapík s bradou a fúzmi bol náruživým športovcom. Venoval sa vodným športom a ostrovné mestečko bolo na plavenie tým najlepším miestom.
Na Williamsa ako na veľmi plachého a emocionálne nestabilného muža si spomína jeho priateľ, keywestský rodák, bývalý broadwayský režisér a majiteľ divadla George Keathley. „Mal rád slobodu, ktorú mu Key West ponúkalo, ale časom sa ako človek dosť zmenil. Najskôr to bol veľmi skromný, milý a veľkorysý muž. Ku koncu ho bolo ťažké pochopiť. Veľa pil a túlal sa.“
Williamsa veľmi poznamenala strata jeho dlhoročného partnera Franka Merla, s ktorým sa poznal od roku 1947. Keď potomok sicílskych prisťahovalcov zomrel v roku 1961, upadol dramatik na desať rokov do ťažkej depresie.
Tento pocit ho sprevádzal vlastne celý život – stále sa obával, že zošalie, ako sa to stalo aj jeho sestre Rose. So závislosťou od liekov a alkoholu neúspešne bojoval až do smrti. Sol Jacobson, tlačový hovorca z Broadway a takisto keywestský obyvateľ, o ňom povedal: „V Key West sa skutočne dokázal správať nemožne. Až do konca svojho života bol workoholikom.“ Zostalo po ňom 25 divadelných hier.
Elia Kazan, ktorý režíroval jeho najúspešnejšie hry, o Tennesseem povedal: „Všetko z jeho života je v jeho hrách, a všetko, čo je v jeho hrách, je z jeho života.
Bol aj príležitostným maliarom. „Niekedy utekal od veľkomestského života. Vzal fľašu vína a prišiel ku mne na Ballast Key, kde maľoval a počúval pri tom Billie Hollidayovú. Tennessee sa mi zdal vždy veľmi živý, čestný, ale aj zraniteľný. Tu sa mohol cítiť anonymne,“ rozhovoril sa jeho priateľ a majiteľ ostrova Ballast Key David Wolkowsky. Práve sem si vodil aj svojich priateľov „od fachu“ – Trumana Capota a Carsona McCullersa. Ctil si tiež Ernesta Hemingwaya, s ktorým sa stretol na Kube, a neskôr sa zblížil s jeho druhou exmanželkou Pauline.
Trojdňová festivalová udalosť v Key West slúžila na vyzbieranie príspevku pre Divadlo Tennessee Williamsa. Divadlo má mať 480 miest a bude súčasťou umeleckého parku komunity študentov obdivujúcich spisovateľa. Na otvorení umeleckého parku v roku 1980 sa zúčastnil sám Williams. Až šesťdesiat účastníkov festivalu zaplatilo 500 dolárov, aby mohli večerať vo vidiecky ladenom rodnom dome Tennessee Williamsa.
Žil v ňom so svojím starým otcom a dlhoročným priateľom Merlom. Dom obývali aj dva nebezpečné psy. Kľúč od pracovne si spisovateľ úzkostlivo strážil sám. Želanie byť pochovaný v mori sa mu nevyplnilo. Jeho pozostatky sú uložené v St. Louis.
Zajtra – Prvý útok na dvojičky
Autor: ZUZANA KOMÁROVÁ pre SME