BRATISLAVA – Výrobcom papiera prekáža silnejúca koruna. Napriek vyššej výrobe papiera aj vyššiemu vývozu si v tržbách polepšili oproti minulému roku o šesť desatín percenta. „V podstate nám posilňovanie koruny robí problém. Vzrástla výroba papiera a vývoz, tržby napriek tomu vzrástli len nepatrne,“ hovorí generálny sekretár Zväzu celulózovo-papiernického priemyslu Juraj Dlhopolček. Export prispieva k tržbám tohto odvetvia takmer 78 percentami.
Ročná spotreba papiera na obyvateľa pritom odráža kultúrnu úroveň krajiny. Podľa členky výboru pre štatistiku Európskej konfederácie papierenského priemyslu Margity Výboštíkovej je napríklad v Spojených štátoch ročná spotreba papiera okolo tristo kilogramov na hlavu. U nás spotreba poskočila vlani na vyše 82 kilogramov.
Celková spotreba papiera sa delí na grafické, hygienické a obalové papiere. Grafické papiere sa na spotrebe podieľajú vyše polovicou a používajú sa v kanceláriách alebo pri tlačení. Hygienické papiere tvoria takmer desatinu zo spotreby. Baliaci papier používajú okrem domácností aj firmy v priemysle a potravinárstve a tvorí takmer štyridsať percent spotreby.
Na rast HDP sa viaže ročná spotreba papiera a jeho výroba. Podľa Výboštíkovej čelia producenti aj naďalej recesii na svetových trhoch celulózy a papiera, z ktorých získavajú takmer 78 percent tržieb. Za minulý rok dosiahli tržby podľa zväzu takmer 25 miliárd korún a výroba papiera dosiahla vyše 710-tisíc ton. Z toho sa exportovalo takmer 593-tisíc ton.
„Výroba narástla aj vďaka oprave papierenského stroja v Ružomberku, ten sa rozbehol na plnú kapacitu. Celý nárast išiel na vývoz,“ komentovala takmer dvojpercentný nárast výroby Výboštíková. Medzi najväčších slovenských výrobcov patria Severoslovenské celulózky a papierne Ružomberok, Kappa Štúrovo, SHP Group Harmanec, Tento Žilina a Bukóza Holding Hencovce. Podobne hodnotil minulý rok aj Peter Blubla zo Zväzu polygrafie na Slovensku. „Minulý rok bol pre slovenský polygrafický priemysel relatívne dobrý, budeme musieť čeliť dosahom zvýšenia energií v tomto roku,“ myslí si Blubla. Podľa štatistických výsledkov za minulý rok vzrástli tržby polygrafického priemyslu o päť percent na vyše 13,8 miliardy korún. V odvetví vzrástli výnosy, hospodársky výsledok pred zdanením sa zvýšil na vyše 761 miliónov korún a celkovo si polygrafi polepšili aj v ostatných ukazovateľoch.
Podľa Blublu dosahujú tlačiari uspokojivú kvalitu výroby, v produktivite za vyspelými krajinami zaostávajú. „Niektoré podniky vyvážajú 40 percent produkcie, iné dokonca 80 percent. Do zahraničia sa vyvážajú najmä neperiodické publikácie, akými sú knihy a časopisy,“ uzatvoril Blubla.
JOZEF GRYGA
Fabriky sa tešia zo zberu papiera
Minulý rok sa u nás použilo 283-tisíc ton zberového papiera. Aj napriek tomu, že časy zberu papiera medzi pioniermi sú preč, vyzbieralo sa u nás 180-tisíc ton starého papiera a 135-tisíc ton sa dovezie zo zahraničia. Zvyšnú časť Slovensko vyviezlo. Odpadový papier sa používa na výrobu hygienických potrieb a obalov. „V zbere a separácii sú rezervy, treba ho zvýšiť na úroveň dvoch tretín z požadovanej spotreby. K tomu smeruje aj nový zákon o obaloch. Predpokladá zvýšenie vyzbieraného množstva,“ predpokladá Margita Výboštíková.
Podľa Ivana Kulifaja z firmy Integroup, ktorá sa zaoberá aj zberom papiera, sa cena pohybuje približne od päťdesiat halierov za kilogram kartónu. Kvalitnejší papier vykupujú po osem korún. Výkupná cena závisí aj od toho, či ho odveziete, alebo v akej je forme. Cennejší je papier zlisovaný v balíkoch ako bežne zviazaný. „Najvyššiu cenu má paradoxne čistý papier – napríklad poškodený kotúč papiera používaný v tlačiarňach. Ten je bez tlačiarenskej farby a teda bez olova. Môže sa stať, že papier je zle navinutý na oske kotúča, ak ho tlačiari neprevinú alebo je kotúč inak poškodený, privezú ho do výkupne,“ vysvetlil Kulifaj. (jog)