
FOTO - AUTORKA
NOVÉ ZÁMKY- Snem Regionálneho združenia miest a obcí novozámockej, šurianskej a štúrovskej oblasti sa včera uskutočnil v Nových Zámkoch.
Starostovia a primátori na ňom hodnotili aktuálny stav prechodu kompetencií zo štátnej správy na samosprávy obcí a miest. Predmetom rokovania bol aj blížiaci sa snem Združenia miest a obcí Slovenska.
„Prevažná väčšina našich členov je nespokojná s priebehom reformy v oblasti školstva. Štát nám dlhuje finančné prostriedky za šesť mesiacov minulého roku a dva mesiace tohto roku. Už aj prvé opatrovateľské platy zafinancovali samosprávy,“ uviedol predseda regionálneho združenia Ján Oravec. „Drvivá väčšina samospráv je schopná zvládnuť úlohy vyplývajúce z reformy. Problémom je, že už v rozpočte je málo peňazí, a aj to málo mešká,“ zhrnul Oravec a zdôraznil, že regionálne združenie novozámockej, šurianskej a štúrovskej oblasti vyzýva ďalšie regionálne združenia na spoločný protest proti nedostatočnému rozpočtovému zabezpečeniu činnosti samospráv v školstve, lebo už hrozí zatvorenie niektorých škôl. Podľa predsedu regionálneho združenia bude aprílový snem ZMOS predovšetkým o peniazoch a formách, ako primať tých, ktorí sú za reformu a toky peňazí zodpovední, aby dodržiavali zákony a predpisy, ktoré sami zostavili.
Regionálne združenie miest a obcí novozámockej, šurianskej a štúrovskej oblasti je jedným z 57 na Slovensku a združuje 61 obcí a miest. Jeho predsedom je opätovne primátor Štúrova Ján Oravec. (tasr)
Autobusy namiesto vlakov si starosta pochvaľuje
TRNAVA - Nahradenie zrušenej osobnej železničnej dopravy na trati Jablonica - Brezová pod Bradlom autobusmi si obyvatelia dotknutých obcí pochvaľujú. Starosta Hradišťa pod Vrátnom Ivan Hatiar v liste vedeniu Trnavského samosprávneho kraja tvrdí, že autobusy sú pre cestujúcich výhodnejšie ako vlaky. Na rozdiel od nich v Brezovej pod Bradlom neprichádzajú len na železničnú stanicu, ale až do centra mesta. Železničná stanica je od neho dosť vzdialená.
Autobusy, podľa vyjadrenia starostu, bez problémov prepravia všetkých záujemcov o cestovanie z obce, vrátane detí, ktoré dochádzajú do školy v Jablonici. Hovorca Trnavského samosprávneho kraja Ivan Krajčovič v tejto súvislosti uviedol, že hneď po rozhodnutí o zrušení osobnej dopravy na 12-kilometrovej trati začali rokovania s autobusovým dopravcom o posilnení dopravy. Výsledkom sú tri páry spojov, ktoré od začiatku februára zabezpečuje SAD Trnava na vlastné náklady. (tasr)
Pezinok chce spravovať polikliniku
PEZINOK - Mesto Pezinok urobí všetko pre to, aby mohlo spravovať pezinskú polikliniku. Podľa primátora Olivera Solgu chce Pezinok docieliť nielen prevod polikliniky do správy, ale aj získať polikliniku do majetku mesta.
Začiatkom tohto roka zverejnilo ministerstvo zdravotníctva informáciu, že pezinská poliklinika prešla rozhodnutím FNM od 1. januára 2003 pod správu Bratislavského samosprávneho kraja aj napriek tomu, že ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku rozhodlo ešte 13. júna 2002 o bezodplatnom prevode na mesto. Pezinok sa voči rozhodnutiu FNM odvolal a sťažnosť poslal aj premiérovi Mikulášovi Dzurindovi.
„Pravdepodobne pristúpime aj k podaniu určujúcej žaloby, pretože štát mal iba vykonať rozhodnutie ministerstva privatizácie o prevode polikliniky na mesto, no nestalo sa tak. Dnes už máme v rukách dostatok materiálov, ktoré hovoria o tom, že poliklinika mala prejsť do majetku mesta,“ skonštatoval primátor Solga. (sita)
Zbierkou chcú zachrániť nemocnicu
RAJEC - Mesto Rajec vypísalo v týchto dňoch finančnú zbierku na podporu zdravotníctva. Poliklinika, ktorá patrí pod mesto od roku 1996, totiž vykazuje ročnú stratu až milión korún.
„Postupne sme jednotlivé oddelenia transformovali do privátnej sféry. Ostali nám však niektoré oddelenia, ako biochémia, hematológia či tuberkulózne, plus prevádzkoví pracovníci, čo musíme finančne vykryť,“ hovorí primátor Rajca Ján Rybárik. Nepočíta s tým, že sa im podarí peniaze vyzbierať v celej potrebnej výške, rozdiel zaplatia z mestských peňazí. „Bude to však na úkor iných oblastí.“ Aj keď jednoduchším riešením by bolo nerentabilné oddelenia zrušiť, mesto tento krok odmieta. „Nechceme, aby ľudia museli pre to cestovať do Žiliny. Naopak, chceme zdravotnícke služby ešte viac rozširovať, napríklad teraz by mal začať ordinovať psychiater,“ hovorí primátor.
Zbierka nie je v meste úplnou novinkou. Každoročne oslovujú v liste podnikateľské subjekty v regióne. Do spádovej oblasti polikliniky patrí asi 20-tisíc ľudí, súčasná verejná zbierka oslovila skôr verejnosť a potrvá do apríla. „Snažíme sa oslovovať aj okolité obce, odkiaľ k nám chodia pacienti. Spolupráca s nimi je však skôr negatívna,“ poznamenal Rybárik. ANDREA HARMANOVÁ