
V provinci Sin-ťiang žije najmä moslimské obyvateľstvo.
FOTO - TASR/AP
PEKING, URUMČI – Veľmi silné zemetrasenie zabíjalo v západočínskej autonómnej oblasti Sin-ťiang. Mŕtvych je najmenej 257 ľudí, zranených viac než tisíc. Išlo o najhoršie zemetrasenie za posledných päťdesiat rokov v tejto seizmicky aktívnej a odľahlej oblasti. Malo silu 6,8 magnitúda. Informácií o obetiach v priebehu dňa stále pribúdalo, záchranári stále pri teplotách okolo nuly prehľadávali trosky zrútených domov.
Odľahlá oblasť
Otrasy zrovnali so zemou viac než tisíc domov v okrese Pa-čchu. V tomto okrese, ktorý má viac než 370-tisíc obyvateľov, je najviac mŕtvych. Mnoho študentov zostalo pochovaných v troskách budov niekoľkých miestnych škôl. Spadla aj budova nemocnice.
„Veľmi ma to vystrašilo, práve som šiel do banky na bicykli,“ hovoril zamestnanec štátnej banky z okresu Pa-čchu. „Budova banky vydržala. Je len málo poškodená, ale mnoho domov sa zrútilo,“ telefonicky informoval muž o situácii.
Po obetiach pátrajú v troskách vojaci a záchranári. Úrady v hlavnom meste oblasti Sin-ťiang, Urumči, už poslali na postihnuté miesta potravinovú pomoc a prikrývky. Provincia Sin-ťiang je zaostalá a vzdialená a záchranári nemajú dostatočné vybavenie.
Začalo sa to doobeda
Epicentrum zemetrasenia, ktoré udrelo o 10.03 h miestneho času, sa nachádzalo asi 40 kilometrov východne od mesta Ťia-ši. Ťia-ši je veľmi riedko osídlené, takže straty sú tam menšie. V Ťia-ši, ktoré zasiahlo niekoľko silných zemetrasení v 90. rokoch, sú aj modernejšie budovy postavené so zreteľom na možnú prírodnú katastrofu. Zemetrasenia sú v prevažne moslimskom Sin-ťiangu pomerne časté, najmä v horskej oblasti neďaleko hranice s Pakistanom a Afganistanom. Spravidla však spôsobujú len malé škody, pretože v oblasti nežije veľa obyvateľov.
Ujguri už pochovávajú
Príbuzní obetí, z ktorých mnohí pochádzajú z etnickej menšiny moslimských Ujgurov, už začali pochovávať svojich blízkych. Podľa tradícií sa totiž obrad musí konať ešte v deň úmrtia.
Región bol včera stále seizmicky veľmi nepokojný a následné veľmi silné otrasy dosiahli silu až 5,0 stupňa magnitúda. „Nemáme elektrinu, mnohým sa zrútili domy. Mnoho ľudí stojí vonku, nikto si netrúfa zostať doma,“ hovoril o situácii v jeho dedine mlynár Žu. Teploty sa pohybujú len tesne nad nulou. „Stihli sme vybehnúť, ale viac než sto z tisíc ľudí v našej dedine je zrejme mŕtvych.“ (reuters, čtk, mch)