iní v ňom vidia hrdinský čin v mimoriadnej situácii, ktorý mal zachrániť chlapcov život. Z vyšetrovacieho protokolu vyšlo najavo, že frankfurtský policajný viceprezident Wolfgang Daschner hrozil zadržanému 27-ročnému študentovi Magnusovi G. „bolesťou,“ na ktorú „v živote nezabudne,“ a to „krútením ruky.“
Policajti sa potrebovali dozvedieť, kde sa chlapec nachádza. V tej chvíli ešte netušili, že dieťa už bolo mŕtve. Mladík vodil policajtov za nos a až po hrozbe násilím uviedol miesto činu. Metzlera policajti našli po dvoch dňoch usilovného pátrania vlani 1. októbra v lese zabitého a hodeného do jazierka.
„V tej situácii mi vôbec nešlo o vyjasnenie, kto je páchateľom. Išlo iba o to, čo najrýchlejšie dieťa nájsť,“ vysvetľoval Daschner zúfalú situáciu v denníku Frankfurter Rundschau.
Zavraždený Jakov von Metzler pochádza z bohatej frankfurtskej bankárskej rodiny a prvé poznatky hovorili o únose motivovanom tučným výkupným. Policajti čoskoro narazili na stopu 27-ročného študenta, ktorý sa s chlapcom poznal a dokonca kamarátil. Prípad stále nie je uzavretý a vyšetrovanie nakoniec smeruje skôr k sexuálnemu motívu trestného činu. Nemecká konzervatívna opozícia CDU/CSU sa policajného úradníka zastala. Roland Koch (CDU), ministerský predseda spolkovej krajiny Hesenska, kde Frankfurt leží, považuje Daschnerov postup za „ľudsky pochopiteľný.“ Menšia vládna strana Zelených však postup odmieta.
Nemecké zákony nepovoľujú mučenie, ale ani hrozbu tejto metódy. Daschnerovi preto hrozí, že môže byť obžalovaný a odsúdený najmenej na jeden rok väzenia. Právny expert CDU/CSU Walter Bosbach si myslí, že v prípade žaloby bude vyšetrovateľ zbavený obvinenia. Aj keď ide o citlivý problém, opozícia si neželá meniť platné zákony. Ide vraj v nemeckej policajnej praxi o úplne výnimočný prípad.
Autor: LUBOŠ ŠEBESTÍK, čtk