Blair ozelenel a odvrátil sa od Ameriky

Britský premiér Tony Blair sa aspoň na pár dní zbaví prezývky „pudlík Washingtonu“, ktorou ho pre ráznu podporu amerického riešenia irackej krízy v poslednom čase častujú niektorí jeho voliči. Spolu s ministerstvom obchodu a priemyslu včera predstavil ...

Britský premiér Tony Blair sa aspoň na pár dní zbaví prezývky „pudlík Washingtonu“, ktorou ho pre ráznu podporu amerického riešenia irackej krízy v poslednom čase častujú niektorí jeho voliči. Spolu s ministerstvom obchodu a priemyslu včera predstavil plán, ktorý podstatne odkláňa energetickú politiku krajiny od amerického modelu.

Projekt počíta so znížením emisií oxidu uhličitého v nasledujúcich 50 rokoch o 60 percent. Už od roku 2010 by mohlo pochádzať z obnoviteľných zdrojov desať namiesto terajších troch percent elektriny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Blair chce strojnásobiť štátne investície do rozvoja obnoviteľných zdrojov energie z vetra, morského príboja a slnka, ponúknuť spoločnostiam daňové úľavy a otvoriť pre podnikateľov kilometre veterných vodných plání.

Hlavná výčitka Bielemu domu smerovala k faktu, že Spojené štáty spotrebujú najviac energie na obyvateľa na svete. Blair tiež spochybnil americký argument, podľa ktorého štátom nariadené obmedzenia vypúšťania emisií ohrozujú ekonomický rast krajiny. Vďaka novým technológiám sa v Británii podarilo obmedziť vypúšťanie škodlivín od roku 1997 o 5 percent, kým ekonómia sa zveľadila o 17 percent, vyhlásil podľa denníka The Guardian.

V nadšenom pokriku ochrancov životného prostredia takmer zanikli hlasy kritikov. Tí upozorňujú, že energia z obnoviteľných zdrojov je oveľa drahšia ako tradičné zdroje a nový trend znamená drastické zvýšenie účtov za elektrinu.

SkryťVypnúť reklamu

„Veterná energia nie je len nespoľahlivý, ale aj poriadne drahý zdroj,“ povedal Bernard Ingham zo Spolku podporovateľov jadrovej energie pre BBC. Ochranári však argumentujú, že ani výroba energie v jadrových elekrárňach by nebola až taká lacná, keby sa do prevádzky započítavalo aj náročné odstraňovanie toxického jadrového odpadu.

O leteckej doprave, ktorá je jedným z najväčších producentov jedovatého oxidu uhličitého, v novom pláne nepadlo ani slovo.

S jadrovou energiou, ktorá dnes zabezpečuje štvrtinu energie pre Britov, sa do budúcnosti počíta len ako s poslednou možnosťou.

„Správa je nekompetentná, irelevantná a nebezpečná,“ reagovali predstavitelia jadrového energetického priemyslu. „Navrhujú redukovať výrobu jadrovej energie, ktorá neprodukuje žiadne skleníkové plyny, práve v čase nebezpečenstva rastu skleníkových plynov v atmosfére,“ povedal Ingham.

SkryťVypnúť reklamu

Nová Blairova stratégia znamená aj prílev peňazí do rozpočtov univerzít a výskumných pracovísk. Vedci budú musieť vymyslieť spôsob, ako uskladňovať oxid uhličitý tak, aby neovplyvňoval atmosféru a globálnu klímu, technici zase lacnejšie spôsoby premeny energie slnka a vetra. Pozitívny efekt zmien v energetickej politike si však Blair a jeho ľudia politicky neužijú - naplno sa prejaví dávno po uplynutí ich volebného obdobia.

ZUZANA OČENÁŠOVÁ

Hlavné body Blairovho „zeleného“ plánu- výrazné zníženie emisií oxidu uhličitého

- zákaz výstavby nových jadrových elektrární

- zvyšovanie podielu obnoviteľných zdrojov energie na 20 percent do roku 2020

- zamedzovanie plytvania energiou

Efekt na peňaženky Britov do roku 2020

- domáce účty za elektrinu stúpnu o 5 až 15 percent

SkryťVypnúť reklamu

- ceny za energiu pre priemysel stúpnu do 25 percent

Ako je to na Slovensku

Slovensko si obnoviteľné zdroje energie takmer vôbec nevšíma. Na slnko, vietor alebo biomasu pripadá len trojpercentný podiel z výroby energie, pričom napríklad v Rakúsku je to dvadsať percent.

Približne polovica potenciálu čistej energie pripadá na Slovensku na biomasu. Zo 40-tisíc terajoulov, ktoré môže biomasa vyrobiť za jeden rok, sa v súčasnosti naozaj tvorí 12-tisíc. Jedným z dôvodov je nízka ťažba dreva. Ministerstvo pôdohospodárstva odhaduje, že ročná ťažba by mohla dosiahnuť 35-tisíc kubíkov, ale vyťaží sa len šesťtisíc. Mizivým percentom sa využíva aj geotermálna a veterná energia. Zhruba na jednu pätinu možností sa čerpá energia z vody v malých vodných elektrárňach. (r)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 727
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 533
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 538
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 527
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 459
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 044
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 203
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu